İranlı hackerlardan ABD bankalarına saldırı

İranlı hackerlardan ABD bankalarına saldırı
İranlı hackerlardan ABD bankalarına saldırı
İranlı hackerlerın, aylardır ABD merkezli Bank of America, Citigroup ve JP Morgan Chase'e siber saldırı gerçekleştirdiği öne sürüldü.

Uluslararası haber ajansı Reuters'ın haberine göre, söz konusu saldırılardan ABD bankalarının ne kadar etkilendiği, zarar görüp görmediği henüz belirlenemedi.
İranlı hackerların saldırılarının, bankaların hizmet vermesini engellemek şeklinde gerçekleştirildiği belirtilen haberde, bu yöntemle Bank of America, Citigroup ve JP Morgan Chase'ın internet sayfalarının kullanılamaz hale getirilmeye çalışıldığı ileri sürüldü.
Haberde ABD bankalarına saldırı emrinin İran rejimi tarafından mı verildiği yoksa İranlı hackerların kendi başlarına mı hareket ettiğinin netlik kazanmadığı belirtildi.


ABD BANKALARINA UYARI
ABD Bankalar Birliği'nin geçtiğimiz hafta yeni siber saldırılar olacağı konusunda bankaları uyardığı da haberde vurgulandı.
İran, nükleer tesislerinin 2010 yılında Stuxnet virüsü tarafından saldırıya uğraması sonrasında, siber savaş için önemli yatırımlar yaptı. Stuxnet virüsünün ABD üzerinden İran nükleer tesislerine saldırı gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. (finansgündem)