İranlı kayıp diplomat nerede?

İranlı kayıp diplomat nerede?
İranlı kayıp diplomat nerede?
Suudi Arabistan'da yaklaşık altı hafta önce meydana gelen hac faciasından bu yana haber alınamayan İranlı eski diplomatın kaçırıldığı iddiaları üzerine İranlı yetkililer BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi nezdinde girişimlerde bulunacaklarını belirtti.

RADİKAL - Suudi Arabistan'daki 'Mina faciası'ndan sonra kendisinden haber alınamayan İran'ın eski Lübnan Büyükelçisi Gazanfer Ruknabadi'nin kaçırıldığına dair artan iddialar üzerine Tahran yönetimi konuyu Birleşmiş Milletler'e taşımaya hazırlanıyor. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan, Ruknabadi'nin durumunun aydınlığa kavuşturulması için bugüne kadar defalarca Suudi Arabistan'ın Tahran temsilcisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdıklarını ancak sonuç alamadıklarını kaydetti.

Abdullahiyan, olayın aydınlatılması için BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi nezdinde girişimlerde bulunacaklarını belirtti.

İran: Suudi Arabistan savaş suçlusu

İran'daki bazı yetkililer ve ülke medyası, olaydan yaklaşık 6 hafta geçmesine rağmen kayıp diplomattan hala haber alınamadığına dikkat çekerek, Ruknabadi'nin kaçırıldığını öne sürüyor.

İran: Suriye halkı vazgeçmedikçe Esad'dan vazgeçmeyiz

Mina'daki kayıp İranlıların durumunu aydınlatmakla yetkilendirilen İrşat ve Kültür Bakanlığı da Ruknabadi'nin kaçırıldığı olasılığının olduğunu belirtti. Söz konusu bakanlıkta başkan yardımcısı olan Hüseyin Nuşabadi, "Gün geçtikçe kayıp İranlı hacıların kaçırıldığı ve Suudi Arabistan dışına çıkarıldıkları varsayımı daha da güçleniyor" dedi.  

Suudi prens Lübnan'da tutuklandı

Mina'daki hac faciasında 464 İran vatandaşının hayatını kaybederken 22 İranlıdan hala haber alınamıyor. (DHA)

İran'da 'Küresel Emperyalizme Karşı Milli Mücadele Günü'

İran: Suriye görüşmeleri yapıcı olmazsa çekiliriz