İranlı komutan yardımcısı: ABD'yle savaşı olumlu karşılarız

İranlı komutan yardımcısı: ABD'yle savaşı olumlu karşılarız
İranlı komutan yardımcısı: ABD'yle savaşı olumlu karşılarız
Daha önce de ABD'ye karşı sert açıklamalarda bulunan İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami, ABD'yle savaşa girmeleri halinde bu durumu olumlu karşılayacaklarını söyledi.

RADİKAL - İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami, İran'ın uzun süreli bir savaş için hazırlıklı olduğunu ve ABD ile yaşanacak olası bir savaşı olumlu karşılayacaklarını ifade etti.

İran devlet televizyonunda katıldığı bir programda konuşan Selami, ABD tarafından İran'a yönelik yapılan askeri tehditleri değerlendirerek, "en tehlikeli senaryolar"  varsayımıyla hazırlıklı olduklarını söyledi. İranlı general, "ABD, blöf yapıyor ve psikolojik operasyon yürütüyorsa biz yine de bunu ciddiye alıyoruz .Eğer tehditler blöf değil de doğruysa savaş meydanında gerçekleri göstermeye hazırız" diye konuştu.

'ALEV ÇEMBERİNE DÖNÜŞTÜRÜRÜZ'

ABD ile yaşanacak muhtemel bir savaşı olumlu karşıladıklarını söyleyen İranlı komutan, "Savaş meydanı, gerçek harp potansiyellerimizi göstereceğimiz yer olacak" ifadesini kullandı.

ABD'nin dünyanın çeşitli noktalarındaki hava üslerini İran’a karşı kullanması halinde bu üsleri ateşe vereceklerini ileri süren Selami, "ABD'li pilotların yapacakları ilk uçuş son uçuşları olacak ve gökyüzünü onlar için alev çemberine dönüştürürüz" uyarısında bulundu.

'TEHDİT EDİLİRSENİZ MASAYI TERK EDİN'

Tahran ve dünya güçleri arasında yürütülen nükleer müzakerelere de değinen ve İranlı nükleer müzakerecilere seslenen Selami, "Tehdit edilirseniz masayı terk edin" şeklinde konuştu.

'VURURSANIZ, PEŞİNİZİ BIRAKMAYIZ'

Dün de İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin askeri tehditlerine değinerek, "Vurup kaçma dönemi sona ermiştir. İran milleti  kendine saldıranın peşini bırakmaz"  ifadelerini kullanmıştı.

İran ve dünya güçleri arasında Tahran'ın nükleer programı konusunda geçen ay ön uzlaşı sağlansa da ABD'li bazı makamlar İran için askeri seçeneğin hala masada olduğu ifade ediyor. (DHA)