İranlı nükleer bilimciye suikast

İranlı nükleer bilimciye suikast
İranlı nükleer bilimciye suikast

Tahran daki bombalı saldırıda ölen Mustafa Ahmedi Ruşen adlı bilim adamı nükleer fizik uzmanıydı.

İran'ın uranyum tesisi Natanz'da görevli nükleer bilim adamı Ruşen, Tahran'da suikasta kurban gitti. Tahran, saldırıdan İsrail'i sorumlu tuttu.

TAHRAN / BBC-REUTERS-AP
Nükleer programı nedeniyle Batı’nın yaptırım kıskacına aldığı İran’da nükleer bilim adamlarına yönelik suikastlara bir yenisi eklendi. Uranyum zenginleştirme faaliyetleri yürüten Mustafa Ahmedi Ruşen dün Tahran’da bombalı saldırıda öldü. Ruşen, çalıştığı Tahran Teknik Üniversitesi dışında park halindeki aracına binerken hedef oldu. Ağır yaralanan Ruşen’in şoförü hastanede ölürken bir kişi de yaralandı. Yarı resmi haber ajansı FARS’a göre bir tanık başkentin kuzeyindeki Gül Nebi Sokak’ta meydana gelen patlamadan önce motosikletli 2 kişinin Peugeot 405 marka araca manyetik bomba yerleştirip kaçtığını anlattı. Şerif Üniversitesi’nden 9 yıl önce mezun olan 32 yaşındaki Ruşen’in uranyum zenginleştirme tesisi Natanz’da müdür yardımcısı olduğu ve gazın ayrıştırılması için kullanılan ‘polimerik hücreler’ ile ilgili bir projede görev aldığı belirtildi. Mashreghnews.ir sitesine göre de Ruşen, Natanz’a malzeme alım-satımından sorumluydu. 

‘Nükleere devam’
Tahran Valisi Sefer Ali Baratlu bombanın daha önce bilim adamlarına düzenlenen saldırılarda kullanılan bombayla aynı olduğunu belirtip saldırıdan İsrail’i sorumlu tuttu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı M. Rıza Rahimi ise ‘saldırının İran’ın nükleer programını durduramayacağını belirterek “Terörizmle mücadele ettiklerini iddia edenler İranlı bilim adamlarını hedef almıştır. Bilmelidirler ki İranlı bilim adamları İran’ın ilerlemesi için çalışmaya her zamankinden daha kararlıdırlar” diye konuştu. Rahimi, Ruşen’in öldürülmesi için “dış hükümetlerin desteklediği terörün kanıtıdır” dedi. İran Atom Enerjisi Kurumu da ‘nükleer yoldan sapmayacaklarını’ belirtip saldırıyı ‘adi bir eylem’ olarak nitelendirdi. 

Son iki yılda 4 kişi ölü
İranlı bilim adamları son iki yıldır saldırıların boy hedefi. 12 Ocak 2010’da da Tahran Üniversitesi’nde görevli nükleer fizikçi Mesud Ali Muhammedi, aracının yakınında bomba yüklü bir motosikletin uzaktan kumandayla patlatılması sonucu öldü. Aynı yıl kasımda Tahran’ın farklı bölgelerinde ardı ardına düzenlenen saldırılarda Şehid Beheşti Üniversitesi’nden nükleer enerji uzmanı Macit Şahriari öldü, Feridun Abbasi yaralandı. Geçen yıl temmuzda Dariuş Rızaeinejad adlı bir elektrik mühendisliği bölümü öğrencisi motosikletli bir saldırganın açtığı ateşte öldü. Rızaeinejad’ın yüksek voltajlı elektrik ürettiği iddia edilmişti.

‘Mossad Kürtleri kullanıyor’
Fransız Le Figaro gazetesi İsrail gizli servisi Mossad’ın Irak’ın kuzeyinde yaşayan İranlı muhalif Kürtleri nükleer bilim adamlarına yönelik suikastlarda kullandığını öne sürdü. Mossad’ın Kürt bölgesinde varlığını güçlendirdiğini belirten gazete ‘muhalifleri İran’ın nükleer programını sabote etmek için kullandığını kaydetti. Gazetenin muhabiri Georges Malbrunot ise “Ahmedi Ruşen’ın Kürt ajanlarının istihbaratı sayesinde öldürüldüğünü söylemek zor” dedi.

Zor dönemde Laricani Ankara ’da
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Tahran ziyaretinin ardından Ankara’ya geldi. Mevkidaşı Cemil Çiçek’in daveti üzerine gelen Laricani, Davutoğlu’nun yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ’la görüşecek. Laricani’nin temaslarında İran’ın Batı ile nükleer müzakerelere yeniden başlama önerisinin yanı sıra Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgedeki gelişmeleri ele alması bekleniyor. {TAHRAN-ANKARA/AA-BBC}

Hürmüz komutanın uykusunu kaçırıyor
ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Çin’de İran’a karşı petrol ambargosuna destek ararken ABD Donanma Komutanı Jonathan Greenert, İran’ın Hürmüz’ü kapatma tehdidiyle ilgili endişelerini dile getirdi: “Hürmüz geceleri uykumu kaçırıyor.” Pekin’de Başbakan Ven Ciabo ile bir araya gelen Geithner ise Pekin’den “İran, Çin’in en büyük petrol tedarikçisi, Çin’in ithalatının etkilenmeyeceğini umuyoruz” yanıtını aldı. Moskova’dan da “Uranyum zenginleştirse bile petrol yaptırımına karşıyız” açıklaması geldi.