İranlı vekil: Suriye'nin Türk askerlerinin mezarlığına dönüşmesini istemeyiz

İranlı vekil: Suriye'nin Türk askerlerinin mezarlığına dönüşmesini istemeyiz
İranlı vekil: Suriye'nin Türk askerlerinin mezarlığına dönüşmesini istemeyiz
İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur, Suriye'de olası tampon bölgeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'İran'a gelme' diyen Hakikatpur, 'Suriye'nin Türk askerlerinin mezarlığına dönüşmesini istemeyiz' ifadesini kullandı.

RADİKAL - İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur, Türkiye 'nin Suriye'de olası tampon bölge oluşturmasına tepki göstererek, "Suriye'nin Türk askerlerinin mezarlığına dönüşmesini istemeyiz" dedi.

İran meclisinin haber ajansı ICANA'ya konuşan Hakikatpur, "Türk ordusunun doğrudan Suriye savaşına girmesi ve burada oluşturulacak olası tampon bölgesi, Türkiye'deki yeni Osmanlı teorisyenlerinin yapacağı büyük bir hata olur" iddiasında bulundu. Ankara 'nın Suriye'ye doğrudan yapacağı bir askeri müdahaleyi "delice bir karar" diye nitelendiren Hakikatpur, Türk askerlerinin buna karşı çıkacağını öne sürdü.

'SINIRDA YAKILACAK ATEŞ TÜRKİYE'Yİ DE YAKAR'

IŞİD'in kendi haritalarında Türkiye'yi hayali hilafetinin bir parçası olarak gördüğünü ileri süren Hakikatpur, "Ankara, örgütün Türkiye'yle savaşmayacağını zannediyorsa büyük bir yanılgı içinde olmuş olur. IŞİD'in Türkiye içinde yapacağı olası intihar eylemleri kaygı verici. Türkiye sınırları arkasında yakılacak ateş, Türkiye'yi de yakar" diye konuştu. 

'İRAN'A GELME' DEMİŞTİ

Suudi Arabistan'ın Yemen saldırılarının başlamasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İran ve terörist gruplar Yemen'den çekilmeli" açıklamasına tepki gösteren Hakikatpur, Erdoğan'a "İran'a gelme" sözleriyle seslenmişti.