Irkçı Bossi'nin başı dertte!

Irkçı Bossi'nin başı dertte!
Irkçı Bossi'nin başı dertte!
İtalya'da zengin Kuzey şehirlerinin ayrılmasını savunan ırkçı Bossi, partisinin kasasından para alıp evinde tadilat yaptırmakla suçlanıyor.

radikal.com.tr -  Guardian gazetesinden John Hooper’ın haberine göre, Kuzey Birliği lideri ve eski Reform Bakanı Umberto Bossi, partinin kasasından para kullanmakla suçlanıyor.
Bossi’nin reddettiği iddialara göre, parti kasasındaki paralar Bossi’nin evindeki tadilat işlerinde ve ailesiyle yaptığı tatillerin ödemelerinde kullanıldı. İddiaları ortaya atan soruşturma ekibi, kanıt olarak yapılan telefon kayıtlarını sundu.

Bossi şüpheli değil

Bununla beraber Bossi ya da ailesi, parti gelirlerinin usulsüz kullanımıyla ilgili açılan soruşturmada “şüpheli” konumunda değil. Milan’daki parti binasında arama yapan soruşturma şefi Edmondo Bruti Liberati, esas araştırılan kişinin Bossi değil partinin mali işlerinden sorumlu Francesco Belsito ve 2 parti üyesi daha olduğunu açıkladı. Suçlamanın ardından Belsito istifa etti.  Bossi, parti binasının çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Birlik’in parasını kullanarak evimin tadilatını her kim ödediyse, onu polise bildireceğim. Bu konular hakkında hiçbir bilgim yok ama, zaten çok fazla param da olmadığı için, evimin tadilat parasını da tam olarak ödeyebilmiş değilim” diye konuştu.  Bossi’nin kabinede beraber çalıştığı eski başbakan Silvio Berlusconi, “Umberto Bossi’yi, onun kişiliğini ve politik yaşamını yakından takip edenler, herhangi bir yasadışı olaya karıştığına dair hiçbir iddiaya inanmazlar” diye konuşarak Bossi’yi savundu.

Umberto Bossi kimdir?

Bossi, İtalya’da zengin Kuzey şehirlerinin ayrılmasını savunan Lega Norda (Kuzey Birliği) partisinin başkanı. 2008-2011 yılları arasında Berlusconi hükümetinde Federal Reform Bakanlığı yaptı. Politikaya girme sebebini, “Kuzey’e yük olan Güney ülkeleri karşısında Kuzey’deki birliğin haklarını savunmak” olarak açıklıyor.
Faşist yaklaşımlarıyla tanınan Bossi, Kuzey Birliği’nin İtalya’dan ayrılarak Padania isminde bir ülke haline gelmesini istiyor. 2003’te Devolüsyon Bakanlığı yaptığı sırada, teknelerle İtalya’ya gelen yasadışı göçmenlerin sahilden ateş açılarak öldürülmesini savunmuştu. Başka bir tarihte de, İtalya’nın Slovenya sınırı boyunca, göçmenlerin gelişini engellemek amacıyla bir duvar inşa edilmesini önermişti. Avrupa Birliği ’ni “Batı’nın Sovyetler Birliği” olarak nitelerken, “özgür masonlar ve komünist bankacıların” yuvası olarak gördüğünü belirtiyor.