Irkçı Hollandalı siyasetçi görevinden alındı

Irkçı Hollandalı siyasetçi görevinden alındı
Irkçı Hollandalı siyasetçi görevinden alındı
Hollanda'da, İşçi Partisi'nden Türk kökenli üye Selçuk Öztürk'e 'Türk domuzundan yapılan helal bir et parçası' diyerek hakaret eden ırkçı meclis üyesi görevinden alındı.

LAHEY - De Limburger gazetesinde yer alan haberde, Özgürlük Partisi (PVV) Limburg Eyalet Meclisi üyesi Cor Bosman’ın geçen sene partili arkadaşlarına gönderdiği bir e-postada Selçuk Öztürk hakkında, “Türk domuzundan yapılan helal bir et parçası" ifadesini kullandığı belirtildi. Haberin gazetede çıkması üzerine toplanan parti yönetimi, Bosman’ın görevinden alınmasına karar verdi.

Söz konusu e-postada geçen ifadenin kendisini şok ettiğini belirten Selçuk Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu olayın PVV’nin gerçek yüzünü bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Hakaret içerikli e-postadan sonra gösterdiği sakin tavırdan dolayı Hollandalı ve Türk kamuoyundan büyük destek aldığını ifade eden Öztürk, “Partili hukukçularımızla ve parti yönetimimizle konuyu görüşüyoruz. Ondan sonra hukuki yola başvurup başvurmayacağıma karar vereceğim. Bu maildeki ifadeler PVV’nin gerçek yüzünü ortaya koyuyor. 'Biz Müslümanlara, yabancılara karşı değiliz, yanlış yapana karşıyız’ diyorlar ama öyle olmadığı bir kez daha ispatlandı" dedi.

Öte yandan Hollanda ’da Türkler için Danışma Kurulu (IOT) Başkanı Aydın Akkaya ise, Göç ve Mültecilerden sorumlu Bakan ’a gönderdiği mektupta, azınlık koalisyonunu dışarıdan destekleyen PVV’li üyenin bu ifadelerinin kınanmasını istedi. (aa)


  ETİKETLER:

  Hollanda

  ,

  Aydın

  ,

  Parti

  ,

  göç

  ,

  bakan

  ,

  Karşı