Irkçı lider Avrupa Birliği'ne savaş açtı!

Irkçı lider Avrupa Birliği'ne savaş açtı!
Irkçı lider Avrupa Birliği'ne savaş açtı!
Hollanda'da aşırı sağcı lider Geert Wilders, Avrupa Birliği karşıtı internet sitesi kurdu. Sitede AB çalışanlarının maaşlarına da tepki gösteriliyor

LAHEY - Hollanda;da 12 Eylül;de yapılacak erken genel seçim için kampanyasının merkezine Avrupa Birliği (AB) karşıtlığını koyan aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) lideri Geert Wilders, eleştirilerinde bir adım ileri AB karşıtı internet sitesi açtı.

AB komiserleri, Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri ve memurlarının yüksek maaşlar aldıkları ileri sürülen sitede, bu yüzden Hollanda;nın AB'ye yaptığı yardımların kesilmesi gerektiği görüşüne yer verildi.
Bir Belçika televizyon kanalının haberine atıfta bulunanan sitede, AB kurumlarında işe başlayan yeni bir memurun aylık 4 bin 767, AP üyelerinin 13 bin 500 ve AB komiserlerinin ise 27 bin avro maaş aldıkları ifadelerine yer verildi.

İnternet sitesine ziyaretçilerin görüşlerini aktarabilecekleri bir anket de yerleştirildi. Anket sonuçları 18 Ekim;de yapılması planlanan AB zirvesi öncesinde Hollanda Başbakan;ı Mark Rutte ile AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy;a sunulacak.

Siteye ilginin bir hayli yüksek olduğunu belirten Wilders, birkaç saat içinde 10 binden fazla destek mesajı aldıklarını açıkladı.
Aşırı sağcı politikacı daha önce de, Orta ve Doğu Avrupalı göçmenlerle ilgili şikayetleri toplamayı amaçlayan bir internet sitesi kurmuştu.
Seçim kampanyasını tamamen AB karşıtlığı üzerine kuran Wilders, "Onların Brükseli bizim Hollandamız" başlık seçim programında Hollanda;nın AB'den ayrılmasını istiyor.

AB üyeliğinin Hollanda;nın bağımsızlığını zedelediğini öne süren Wilders, meclis ve bazı kamu binaları üzerinde bulunan AB bayraklarının da kaldırılmasını istiyor. (aa)