Irkçı Pegida'nın kuruluş yıl dönümü yürüyüşüne izin verilmedi

Irkçı Pegida'nın kuruluş yıl dönümü yürüyüşüne izin verilmedi
Irkçı Pegida'nın kuruluş yıl dönümü yürüyüşüne izin verilmedi
İslam ve yabancı karşıtı Pegida hareketinin birinci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Almanya'nın Dresden kentinde yapmak istediği yürüyüşe izin verilmedi.

RADİKAL - Almanya’da kurulan İslam ve yabancı karşıtı Pegida hareketi (Vatansever Avrupalılar Batının İslamlaşmasına Karşı) bir yılı geride bıraktı. Hareketin kuruluşunun birinci yıl dönümü nedeniyle hem Pegida taraftarları hem de karşıtları Dresden’de gösteri yapmak istedi.
Dresden’de ilk kez 20 Ekim 2014 tarihinde gösteri yapan Pegida taraftarlarının, kuruluş yıl dönümü yürüyüşlerine izin verilmedi. Kentteki tiyatro meydanında yapılan Pegida gösterisine ise yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

MERKEL’E DİKDATÖR BENZETMESİ

Burada bir konuşma yapan Pegida lideri Lutz Bachmann, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i ihanetle suçladı. Merkel’i “diktatör” olarak nitelendiren Bachmann, “Merkel gidecek” diye konuştu. Bachmann, Dresden’i ise “direnişin merkezi” diye nitelendirdi. Merkel’in mülteci politikasını eleştiren Pegida taraftarları da, “Halk biziz” sloganları attı.

KIŞKIRTMA YERİNE YÜREK

Almanya'daki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve dernek temsilcilerinin çağrısıyla "Kışkırtma yerine yürek" sloganıyla düzenlenen Pegida karşıtı gösterilere ise yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Burada yapılan konuşmalarda ise, Pegida’nın söylemlerinin ırkçı saldırılara zemin hazırladığı belirtilerek, seçimden bir gün önce aşırı sağcı bir kişinin saldırısında ağır yaralanan Köln Büyükşehir Belediye Başkan adayı Henriette Reker’e yapılan saldırının bunun son örneği olduğu kaydedildi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Pegida taraftarları ile karşıtlarının toplanma alanlarının birbirine yakın olması nedeniyle Dresden polisi yoğun güvenlik önlemi aldı. Toplam yedi eyaletten 1000 polisin önlem aldığı kentte, tüm önlemlere rağmen yer yer olaylar çıktı. Karşılıklı olarak havai fişek atan grupları, polisin biber gazı sıkarak dağıttığı, olaylarda bir Pegida taraftarının yaralandığı öğrenildi.

Ahmet YILDIRIM - DHA