Irkçı sloganla Türklere mesaj

Irkçı sloganla Türklere mesaj
Irkçı sloganla Türklere mesaj

Köprü ayağına spreyle NSU videosundaki Pempe Panter'in "Daha bitmedi, merak etmeyin yine geleceğiz" sloganının yazılması dikkat çekti

Almanya'nın Bad Münster kentindeki Barış Köprüsü, aralarında Türkler'in de bulunduğu 11 kişinin ölümünden sorumlu tutulan aşırı ırkçı NSU örgütü sloganı ve gamalı haçla boyandı

Almanya'nın Rheinland Pfalz eyaletine bağlı Bad Münster'de bulunan Barış Köprüsü aşırı sağcı sembol ve yazılarla boyandı. 1917'de Mustafa Kemal Atatürk 'ün de kaldığı Bad Kreuznach'a bağlı olan Bad Münster'de kimliği belirsiz kişiler, aralarında Türkler'in de bulunduğu 11 kişiyi öldüren Neo-Nazi terör örgütü NSU (Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü) yazısını ve gamalı haç işaretini köprünün ayağına çizdiler. Güvenlik güçleri olayla ilgili inceleme başlatırken yazı ve işaretleri çizenleri bulmaya çalışıyor.

GÜNEŞ SS SEMBOLÜ
1904 yılında inşaa edilen ve Almanya'nın Fransızlara karşı yürüttüğü savaşta demiryolu bağlantısını sağlayan Barış Köprüsü'ndeki NSU yazısının altında White power (Beyaz güç) yazısı görülüyor. Yanında Almanlar'ın korkulu SS subay birliğini simgeleyen siyah güneş işareti bulunuyor. Köprü ayağına spreyle NSU videosundaki Pempe Panter'in "Daha bitmedi, merak etmeyin yine geleceğiz" sloganının yazılması dikkat çekti.

SİLMEYE ÇALIŞIYORLAR
Alman yetkililer, aşırı sağcı yazı ve sembolleri silmek için harekete geçip bir uzman görevlendirseler de başarılı olamadı. Çünkü doğa taşından yapılan köprü ayağının üzerinin boyanamayacağı, spreyin silinmesi için yüksek basınçlı özel bir tekniğin kullanılması gerektiği belirtiliyor. Barış Köprüsü'ne yazılan ırkçı sloganlar, bölgede yaşayan göçmenler kadar Almanlar'ın da tepkisini çekti. Bad Kreuznach ve çevresinde yaşayan 5 bin Türk kökenli olduğunu hatırlatan bölge esnafından Musa Şenel, "Burada birçok kültür bir arada yaşıyor. Bu tür olayları kınıyoruz" dedi.

'YİNE GELECEĞİZ' İMASI
Almanya'yı şoke eden seri cinayetlerden sorumlu Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhard'in birkaç video filmi hazırladığı ortaya çıkmıştı. Video kayıtlarında çizgi film kahramanı Pembe Panter eşliğinde işlenen cinayetler ve saldırılar anlatılıyor. Pembe Panter karakteri 60'li yılların başında çevrilen The Pink Panther adlı sinema filminin başında giriş sahnesi olarak kullanıldı. Daha sonra çok tutulması nedeniyle çizgi film serisi çekildi. Pempe Panter bu filmlerde çevreye zarar verilen maceralar yaşıyor ve "Daha bitmedi, ben bir daha geleceğim" sloganı ile ön plana çıkıyordu. NSU'luların hazırladığı bir video da bu sloganla sona eriyor ve cinayetlerin devam edeceği ima ediliyordu.(ntvmsnbc)