Irkçılık cezaya kavuşuyor

Irkçılık cezaya kavuşuyor
Irkçılık cezaya kavuşuyor
Bu yılın şubat ayında İsviçre Halk Partisi (SVP) Aarau Kantonunun internet sitesinde, 'Domuz Türkler', 'Yabancılar dışarı', 'Pis Yugoslavlar', 'Irkçılığa evet' sloganlarını içeren yazılar hakkında yapılan suç duyuruları sonuç verdi.

Genellikle Türklere karşı kullanılan İsviçre ceza kanunun ırkçılığı düzenleyen 261 (bis) maddesi ilk kez bir Siyasi Partiye karşı dava konusu edilmiş oluyor.

Bugüne kadar başta Bakan Egemen Bağış olmak üzere İsviçre’de pek çok Türk’e karşı 261 (bis) maddesine aykırılıktan soruşturma açıldı. Bu davalardan önemli bölümü ceza ile sonuçlandı. Aargau Kantonu Baden başsavcısı Dominik Aufdenblatten yazıların sorumlusu olarak, İsviçre’nin Basel kentinde özel bir sigorta şirketinde çalışan Ronny Schrüch’ü şüpheli sıfatıyla 31 Ekim Çarşamba günü saat 14’de sorgulayacak. İsviçre ceza kanununu ırkçılığı düzenleyen 261(bis) maddesinden dava açılan sigortacı Ronny Schrüch, olayın olduğu Şubat 2012’de SVP Widen teşkilatında yönetici olarak bulunuyordu. Doğan Haber Ajansı’nın telefon aracılığıyla ulaştığı Schrüch, Aargau Kantonu Widen kasabasında oturduğunu ve SVP üyesi olduğunu doğruladı. İnternette çıkan ırkçı söylemlerle bir ilişkisinin olmadığını iddia eden Ronny Schrüch, savcılığın kendisi hakkında dava açtığını ve bu konudaki savunmasını avukatı ile birlikte yapacağını söyledi. Ronny Schrüch’ün Avukatı Mark Schwitter, müvekkilinin bu olayda suçsuz olduğunu iddia ederek, şöyle dedi:

"SVP’nin bu şekilde ırkçılık yapması için aptal olması lazım. İnternette SVP sayfasında yayınlanan bir reklam üzerinde yapılan kelime oyunları nedeniyle, müvekkilim yargılanmaktadır."

Davanın açılmasında etken olan Bern Atatürkçü Düşünce Derneği, olayın dava aşamasına gelmesinden çok mutlu oldukları bildirdiler. Dernek başkanı Ethem Kayalı, şöyle konuştu:

"Bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Vatandaşlarımızı da birlik ve beraberliğe çağırıyoruz. Atatürkçü Düşünce Dernekleri, İsviçre’de vatandaşımızı bilgilendirmek için( Sözde Ermeni soykırımı) konulu panel ve konferanslar düzenledikleri için, ırkçılık yapıyorsunuz diyerek cezalandırdılar. İsviçre’nin en büyük Partisi SVP açıkça ırkçılık yapmaktadır."

NE OLMUŞTU?

İsviçre’nin Aargau Kantonu Widen beldesi İsviçre Halk Partisi (SVP) internet sayfasında Şubat 2012’de "Domuz Türkler", "Yabancılar dışarı", "Pis Yugoslavlar" "Irkçılığa evet" sloganları içeren metinler hakkında İsviçre Atatürkçü Düşünce Derneği başta olmak üzere, İsviçre Türk Toplumu ve bazı Türk kökenli avukatlar Aargau Kantonu savcılığına suç duyurusunda bulundular.

Savcılığına verilen dilekçelerde SVP’nin internet sitesinde uzun süre kaldıktan sonra kaldırılan "Domuz Türkler", "Pis Yugoslavlar" "Irkçılığa evet" sloganlarını internet sitesine koyanların İsviçre ceza kanunu uyarınca cezalandırılmalarını istediler. Egemen Bağış için de ön soruşturma açılan ırkçılığı düzenleyen 261 (bis)maddesi uyarınca SVP yöneticilerinin 3 yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarını istenirken ayrıca para cezasına da hükmedilmesini talep edildi.
(DHA)