İşçi Partisi'ne 'sol' başkan!

İşçi Partisi'ne 'sol' başkan!
İşçi Partisi'ne 'sol' başkan!
İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin yeni genel başkanı Jeremy Corbyn oldu. Corbyn, partinin sosyalist kökenlerine dönme sözü vermişti

RADİKAL - İngiltere 'de bugün düzenlenen İşçi Partisi Kongresi'nde açıklanan sonuçlarda oyların yüzde 59'unu alan 66 yaşındaki milletvekili Jeremy Corbyn partinin yeni genel başkanı oldu.

Diğer adaylar İşçi Partisi milletvekilleri Andy Burnham,Yvette Cooper ve Liz Kendall, Corbyn'in gerisinde kaldı.

Başkanlığı kazanmasının kesin gözüyle bakıldığı Corbyn, seçimin ilk turunda oyların yüzde 60'ına yakını alarak genel başkanlığa seçildi. Corybn'in genel başkanlığa seçilmesi partinin, bugüne kadar en sürpriz adayının kazanması olarak yorumlanıyor.

Irak savaşına muhalif açıklamaları ve kamu hizmetlerindeki kısıtlamalara karşı fikirleri ile dikkat çeken yeni lider, partinin eski genel başkanları ve eski Başbakanlar Tony Blair ve Gordon Brown'ın aksine farklı bir İşçi Partisi lideri profili çiziyor.

Parti'ye eskiden olduğu gibi sosyalist kökenlerine dönme sözü veren solcu Corbyn, İngiltere'nin en büyük sendikası Unite, kamu çalışanları sendikası Unison ve iletişim işçileri sendikası CWU'dan büyük destek görmüştü.

İşçi Partisi Genel Başkanı Ed Miliband'ın 7 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerdeki sonuçların ardından istifa etmiş yerine partiyi daha ileriye taşıyacak bir lidere bırakmayı istediğini açıklamıştı.(dha/ Gonca YAĞCI)