İşçiler Manş Tüneli'ni kapattı

İşçiler Manş Tüneli'ni kapattı
İşçiler Manş Tüneli'ni kapattı
Fransa'da feribotlarının satılmasını protesto eden denizciler, Manş Tüneli'nde ulaşımı engelledi. Fransa-İngiltere arasındaki hızlı tren seferlerinin güvenlik gerekçesiyle durdurulduğu bildirildi.

RADİKAL - Fransa 'nın kuzeyindeki Calais kentinde yaklaşık 200 denizci, feribotlarının başka bir firmaya satılmasıyla işsiz kalacak olmalarını protesto etti. Feribot çalışanları, İngiltere ile Fransa'yı birbirine bağlayan Manş Tüneli'ni kapattı. 

Denizcilerin dün başlayan grevi dolayısıyla iki ülke arasındaki feribot seferleri aksadı. Paris-Londra arasındaki hızlı tren seferleri durduruldu. Eylemciler lastik yakarak tünelin girişinde bekleyen kamyon ve otobüslerin geçişine de izin vermedi. Tünel girişlerinde kilometrelerce kuyruk oluştu.

Diğer taraftan, eylemcilerin kamyon ve otobüsleri durdurduğu sırada, Calais'deki göçmenler durumdan yararlanarak İngiltere'ye geçebilmek için araçlara binmeye çalıştı. Olay yerine giden çok sayıda polis, göstericileri dağıtmak için yer yer biber gazı kullandı.

Fransız polisi geçtiğimiz haftalarda da Calais'deki göçmen kamplarını dağıtmış, göçmenler bölgede buldukları geçici sığınma alanlarında kalmaya devam etmişti. (AA)