İşgalin mirası şiddet hâlâ vuruyor

İşgalin mirası şiddet hâlâ vuruyor
İşgalin mirası şiddet hâlâ vuruyor
Irak, 2003'teki ABD işgalinden bu yana en kanlı dönemlerinden birini yaşıyor. Dün Şii bölgelerine yönelik saldırılarda en az 54 kişi öldü, 232 kişi yaralandı.

ABD ’nin işgalinin ‘ölümcül mirasının’ hâlâ etkisini gösterdiği Irak, dün farklı bölgelerde bomba yüklü araçlarla düzenlenen 17 ayrı saldırıyla kan gölüne döndü. Başta başkent Bağdat’ta, ağırlıklı olarak Şiilerin yaşadığı yedi noktada meydana gelen eşzamanlı patlamalarda en az 54 kişi öldü, 232 kişi de yaralandı. Bağdat’ta Şiilerin yoğun olduğu Sadr, Habibiye, Risale, El Şahap semtlerinde düzenlenen saldırılarda kalabalık alışveriş yerleri ve otoparklar hedefteydi. Güneydeki Kut, Basra ve Samava kentlerinde de bomba yüklü araçlarla saldırılar düzenlendi. Şii- Sünni geriliminin dinmediği Irak’ta iç savaş korkusunu tetikleyen bu saldırıların sorumluluğunu üstlenen ise olmadı.
En şiddetli patlamalar, çoğu işçi olmak üzere 9 kişinin öldüğü, 33 kişinin yaralandığı Sadr’da yaşandı. Saldırıdan kurtulan bir işçi, “Fakir işçiler niye hedef alınıyor? Biz yalnızca eve ekmek götürmek için uğraşıyoruz!” diyerek sitem etti. Hurriye semtindeki 2 patlamada 6 kişi ölürken, Kazimiye’de park halindeki aracın havaya uçması sonucu 4 kişi öldü. Saldırılarda Bayaa’da 3, Şurte’de 2, Ebu Dişir’de 4, Tobçi’de 3 kişi hayatını kaybetti. Risale, Şab ve Mahmudiye’de toplam 5 kişi öldü. Güneydeki Kut’ta da inşaat işçilerinin olduğu bir alanda park halindeki 2 aracın infilak etmesi sonucu 7 kişi öldü. Basra’da ise 4 can kaybı yaşandı. 

Sorumluluk üstlenen yok

Her ne kadar sorumluluğu üstlenen olmasa da gözler Kaide’nin Irak kolu olan Irak İslam Devleti örgütüne çevrildi. Nitekim Şii vekil Hekim el Zemili “Saldırılar önceki hafta Taci ve Ebu Gureyb hapishanelerine yapılan baskınlarla ilintili. Terörist gruplar hükümete baskıyı arttırmak için cesaret buldu” ifadesini kullandı. İçişleri Bakanlığı ise saldırıları ‘Irak’ın düşmanlarının planladığını’ açıkladı. 

Mezhep çatışması kaygısı

22 Temmuz’da işkence skandallarıyla ‘nam salan’ Ebu Gureyb ve Taci hapishanelerini basan Kaide üyeleri, en az 500 tutuklu ve mahkûmun kaçmasını sağladı. BM’nin Irak elçisi Gyorgy Busztin ise mezhep çatışması uyarısı yaptı. ‘Manasızca kan dökülmesine’ son verilmesini isteyen Busztin, artan şiddetten derin kaygı duyduğunu belirtirken, ülkede yeniden mezhep çatışmalarının hâkim olması tehlikesiyle karşı karşıya olunduğuna dikkat çekti. Busztin, liderlere şiddetin önüne geçmek için ‘derhal ve kararlı adım atmaları’ çağrısında bulundu.
ABD işgalinin yaşandığı 2003’ten sonra en kanlı dönemlerinden birini yaşayan Irak bu sene yeniden şiddet sarmalına teslim olurken, nisandan bu yana 3 binden fazla, sadece bu ay ise 810 kişi saldırılarda öldü. 2006-2007’de Şii ve Sünni çatışmalarıyla iç savaşın eşiğine gelen ülkede, Şii Başbakan Nuri Maliki’nin politikalarına karşı Sünnilerin düzenlediği protestolar altı aydır sürüyor.