IŞİD, 2 bin yıllık heykeli parçaladı

IŞİD, 2 bin yıllık heykeli parçaladı
IŞİD, 2 bin yıllık heykeli parçaladı
Her gün yeni bir vahşetle gündeme gelen IŞİD, insanlığın kültür mirasına da zarar vermeye devam ediyor. Terör örgütü, Palmira Antik Kenti'ndeki harabelerden kaçırıldığını öne sürdüğü heykellerin parçalanma görüntülerini yayınladı. Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü, IŞİD'ın Palmira Müzesi'nin önündeki 2 bin yıllık aslan heykelini de parçaladığını doğruladı.

RADİKAL - Fotoğraflarda kaçakçılardan ele geçirdiği iddia edilen altı heykel, balyozlarla parçalanıyor.

Hürriyet'in haberine göre  Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü Memun Abdülkerim, örgütün Palmira Müzesi’nin önünde duran 2 bin yıllık ‘El Lat Aslanı’ heykelini parçalara ayırdığını doğruladı.

AFP’ye konuşan Abdülkerim, “IŞİD militanları eşsiz ve yeri doldurulamayacak bir parça olan El Lat Aslanı’nı geçen hafta yok etti” dedi.

Irak'ta tarihi eserleri yok eden IŞİD'in, geçen Mayıs'ta ele geçirdiği ve UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan antik kenti yıkmasından endişe duyuluyor.

IŞİD, Irak’ta Musul Müzesi’ne de büyük çapta zarar vermişti. Örgüt, M.Ö. 7’nci yüzyılla tarihlenen antik heykelleri yıkmıştı.

Örgüt daha sonra Asur başkenti Nimrud’u yerle bir etmiş ve ‘tarihi katliam’ın görüntülerini yayınlamıştı.

Irak'taki Asur başkenti Nimrud'un yerle bir olmuş hali...

Şeriata aykırı ve putperestliğin simgesi olarak gördükleri tarihi eserleri yerle bir eden IŞİD, Musul Kütüphanesi'ndeki 100 binden fazla el yazması ve çeşitli tarihi belgeyi de yakarak imha etmişti.


  http://www.radikal.com.tr/139092713909272

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - Selosl

  Nedir dünyanın bu dinlerden çektiği yeter artık, dinler adına her halt yeniyor da dinsizlik adına yapılan kötü bir eylem gördünüz mü? Kırın beyninizdeki şu zincirleri artık.

  tarih - abdullaht

  tarihi okuyanlar bilenler bu işit barbarlığına hiç şaşırmazlar bu caniler.canlı canlı insanları yakar ve işkence ile tıpkı bu heykeler gibi öldürdüklerini biliyoruz. muhalesef toplumumuzun yaklaşık %30'u fonusta yaşıyor bunları bilmiyor.halbuki komşuları yada akp'lilerin çoğunun zihniyeti bu işit zihniyetinden farklı değildir.ırakta suriyede işit mağdurları anlatıyor benim komşularım evimi talan edip bizi öldürmeye çalıştılar diye.işit içki içen kumar oynayan sigara içenleri cezalandırmakta olduğunu sosyal medyadan kaba dayak işkence görüntülerini hepimiz izliyor biliyoruz. bugün Erdoğan, ''Bir Müslüman'ın ne uyuşturucuyla, ne içkiyle, ne kumarlar zaten asla hiç bir işi yoktur, olamaz. Ben mekruh kabul edilen sigarayı da bu kapsamda değerlendiriyorum. Bazı bilim adamı sözde olanlar, bir bakıyorsun hoca, koskoca profesör ama sigarayı da, alkolü de hepsini götürüyor. Sonra kendisiyle konuştuğunuz zamanda savunuyor'' ifadelerini kullandı.yorum sizin