IŞİD 2015'te elindeki toprakların yüzde 14'ünü kaybetti

IŞİD 2015'te elindeki toprakların yüzde 14'ünü kaybetti
IŞİD 2015'te elindeki toprakların yüzde 14'ünü kaybetti
2015 yılı IŞİD'in Irak ve Suriye'de toprak kaybettiği, Kürtlerin ise topraklarını genişlettiği bir yıl oldu. İngiliz düşünce kuruluşu IHS Janes'in raporuna göre IŞİD bu yıl topraklarının yüzde 14'ünü kaybederken Suriyeli Kürtler kontrol ettikleri alanları yüzde 186 oranında artırdı.

RADİKAL - İngiltere merkezli düşünce kuruluşu IHS Janes'in raporuna göre Irak Şam İslam Devleti 2015 yılında elindeki toprakların yüzde 14'ünü kaybetti.

BBC'nin aktardığı habere göre rapor, IŞİD en önemli kayıplarını, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarıyla desteklediği Kürt güçleriyle savaştığı Suriye ve Irak'ın kuzeyinde yaşadığını belirtiyor.

Suriye - Türkiye sınırındaki Tel Abyad, Irak'ın Tikrit kenti ve Irak'taki Beyci rafinerisi bölgesi IŞİD'in 2015'teki kaybettiği alanlar arasında yer alıyor.

IŞİD ayrıca Suriye'deki Rakka ile Irak'taki Musul kentleri arasındaki ana yolu da kaybetti.

IHS Janes, IŞİD'in kontrol ettiği alanın 12 bin 800 kilometrekare azalarak 78 bin kilometrekareye gerilediğini belirtiyor.

IHS Janes'in kıdemli Ortadoğu uzmanı Columb Strack, "Baskı altına girdiklerinde sonuna kadar savaşmıyorlar. Çekiliyorlar ve başka bir yerde karşı saldırı yapıyorlar" dedi.

Bu kayıpların yanında IŞİD yıl içinde bazı yeni yerleri de ele geçirdi.

Suriye kenti Palmira ve Irak'ın en büyük eyaleti Anbar'ın başkenti Ramadi IŞİD'in 2015'teki en önemli kazanımları arasında.

IHS Janes'e göre Suriyeli Kürtler ise 2015'te kontrol ettikleri alanları yüzde 186 oranında artırdı.

Columb Strack, "bu verilerin, IŞİD'in Kürt bölgesini elinde tutmaya, Suriye ve Irak yönetimlerini geleneksel Sünni bölgelerden çıkarmaya nazaran daha az önem verdiğini işaret ettiğini" söyledi.

ŞAM'IN BÜYÜK TOPRAK KAYBI

Rapora göre 2015'te Irak yönetimi, topraklarının yüzde 6'sını geri alırken Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ise yüzde 2'sini geri aldı.

Yıl içinde en büyük toprak kaybını ise Suriye yaşadı. Şam yönetimi, topraklarının yüzde 16'sını kaybetti.