IŞİD 3 bin yıllık Nimrud antik kentini dozerlerle yıkmaya başladı

IŞİD 3 bin yıllık Nimrud antik kentini dozerlerle yıkmaya başladı
IŞİD 3 bin yıllık Nimrud antik kentini dozerlerle yıkmaya başladı
IŞİD, Kuzey Irak'ta Musul kentinin 20 kilometre güneydoğusunda bulunan Asur medeniyetine ait Nimrud antik kentini dozerlerle yıkmaya başladı.

RADİKAL - Irak Turizm ve Arkeoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "IŞİD dünya mirasına ve kültür varlıklarına zarar vermeye devam ediyor. IŞİD Nimrud Antik kentine buldozerlerle, Perşembe ikindi namazı sonrasında girdi ve bölgede ne kadar zarara neden oldukları bilinmiyor. Bakanlığımız bu eylemleri kınamaktadır. Terör çetelerinin eylemlerinin cezasız kalması insanlığın ortak mirasını ve Mezopotamya medeniyetini yok etme yolunda cesaretlendirecektir" denildi.

IŞİD geçen hafta Musul müzesindeki Ninova antik kentine ait eserleri ellerinde balyoz ve çekiçlerle parçalamış ve buna ait bir video yayınlamıştı.

UNESCO Başkanı Irına Bokova Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyini konuyla ilgili olağan üstü toplantıya çağırırken Uluslararası Ceza mahkemesinden geçtiğimiz günlerde Musul müzesindeki eserlerin parçalanması olayının soruşturulmasını istedi.

Nimrud ve yanındaki Ninova Antik kenti iki Asur krallığına ait antik kentler olarak biliniyor. Milattan önce 8.yya'a ait oldukça kıymetli eserlerin bulunduğu bu yerleşke, 1980'li yıllarda arkeologların bölgede altın bulmasıyla başlatılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarıldı. Bu bölgeden çıkarılan eserler arasında, hala yerleşkede bulunan ünlü insan kafalı kanatlı boğa heykelleri de bulunuyor. Kazılardan sonra birçok eser Paris ve Londra'ya götürülerek, buradaki müzelerde sergilenmeye başlanmıştı. Ninova'daki Asur kralı Sanherib'in sarayı ve Nimrud'daki II. Aşurnasirpal sarayındaki bazı kıymetli tarihi eserler ve yapılar hala burada bulunuyor. IŞİD'in bu bölgede ne kadar zarara neden olduğu ise henüz bilinmiyor.
DHA

IŞİD, Ninova'da antik heykelleri parçaladı


  http://www.radikal.com.tr/130747713074773

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnsanlık yitip giderken.. - user930491

  Dünya bunlar için acil bir Haşere ilacı kullanmaları gerek

  Ucube gelmistir - ohabey

  Ellerine guc gecer gecmez bir yandan kupon emlaga betonu diken bir yandan da kulturel yapilari yikanlardan bunlar...

  İçim acıdı - İtaatsiz

  Bir insanın kendini bu kadar dışlanmış ve öfkeli hissetmesine yol açmayan bir düzen gerekli tamam, ama sen kendini insanlığa ait hissetmiyorsun diye ortak mirası yok etmen de pek sakil. Bizden nefret ediyorsun, senden nefret etmemizi istiyorsun, oysa hayat daha iyisini sunabilir herkese. Bu kadar yitik insanlara acıyamıyorum bile artık.