IŞİD, 45 yaşın altındaki kadınların Rakka'dan çıkmasına izin vermiyor

IŞİD, 45 yaşın altındaki kadınların Rakka'dan çıkmasına izin vermiyor
IŞİD, 45 yaşın altındaki kadınların Rakka'dan çıkmasına izin vermiyor
Terör örgütü IŞİD'in Suriye'nin Rakka kentinde yaşayan 45 yaş altındaki kadınların kentten çıkmasına izin vermediği bildirildi.

RADİKAL – Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti, kontrolündeki Rakka’da yaşayan 45 yaş altındaki kadınların kentten çıkmasına izin vermiyor. Suriye’deki kriz hakkında 2012’den bu yana haber yapan Syria Deeply adlı internet sitesinden Kinda Jayoush, Rakka’dan 14 yaşındaki kızı Salma’yı çıkarmaya çalışan okul öncesi eğitim danışmanı Dalia’yla konuştu.

Günlerini Salma’yı Rakka’dan kaçırmak için plan yaparak geçiren Dalia, kentten çıkış yasağından bu yana kızının geleceği hakkında endişeli olduğunu belirtti. Yasağın gerekçesinin genç kadınları IŞİD militanlarıyla evlenmeye zorlamak olduğunu söyleyen 44 yaşındaki Dalia, evden çok nadir olarak çıktıklarını ifade etti. Komşularının terör örgütü tarafından tecavüze uğradığını ve kırbaçlandığını duyduğu için evde durmayı tercih ettiğini belirten Dalia’nın 19 ve 21 yaşlarında Samer ve Fadi adında iki oğlu bulunuyor. “Herkes kızlarını kentten kaçırmanın yollarını arıyor, ancak bu neredeyse imkansız” diyen Dalia, Fadi’nin Şam’da olduğunu ve iki yıldır oğlunu görmediğini söyledi.

ACİL DURUMLARDA YALNIZCA TÜRKİYE YÖNÜNE İZİN

Syria Deeply’nin röportajı şu şekilde:

SD: Kentten çıkış yasağını ne zaman öğrendiniz ve koşullar nelerdir?

Dalia: Kararı Kasım’ın sonlarında, 45 yaşın altındaki kadınların, kimliklerini göstermeleri üzerine kentin çıkış noktalarından geri çevrildiğinde öğrendik. Komşumun 45 yaşını doldurmaya 10 günü kalmıştı ve geri gönderildi. Yeni kararı öğrenmemizden kısa süre sonra kentte yaşayanlara ilan edildi. Şu anda 45 yaş altındaki kadınların hiçbir yere gitmelerine izin verilmiyor.

SD: Herhangi bir istisna duydunuz mu?

Dalia: Çıkış noktalarından geri döndürülen 45 yaş altındaki kadınlara, acil sağlık durumlarında kentten çıkabilecekleri, ancak yalnızca Türkiye yönüne gidebilecekleri söylenmiş. Onlara, birinci dereceden bir erkek akrabanın eşlik etmesi gerekiyormuş: kardeş, amca veya büyükbaba olabilir. 45 yaşın üzerindekiler, eğer yanlarında birinci dereceden erkek akrabaları bulunuyorsa, Türkiye ve rejim kontrolündeki her yöne seyahat edebilirler.

Türkiye bizim için çok pahalı. Daha önce, birçok kişi rejim kontrolündeki alanlara seyahat etti. Çünkü o bölgelerde ilaç ve hastane ücretleri daha uygun, ancak şu anda hepimiz bu kararlardan korkuyoruz. Kızımın kaderini düşünmeden duramıyorum.

'KADINLARIN KENDİLERİNİN MÜLKÜ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER'

SD: Kenttekilerin tepkisi ne oldu?

Dalia: Herkes kızlarını kentten kaçırmanın yollarını arıyor, ancak bu neredeyse imkansız. Eşim her zaman ağlıyor… şu anda da ağlıyor. Çocuklarımız için korkuyor.

SD: IŞİD Rakka’dakilere neden bu kararı aldığını söyledi mi?

Dalia: Bize, IŞİD kontrolü altındaki yerlerdeki kadınların onların mülkü olduğunu ve bu nedenle kadınların IŞİD mensupları ve militanlarıyla evliliği düşünmesi gerektiğini söylediler.

BEKARLAR BEYAZ EŞARP TAKIYOR

SD: Kadınları IŞİD militanlarıyla evlenmeye zorluyorlar mı?

Dalia: Kadınların militanlarla evlenmesini sağlamak için baskı yöntemleri kullanıyorlar. Kadınları denetleyen polisin tanıması amacıyla, bekar kadınlardan peçenin altına beyaz eşarp takmalarını istediler. Polis beyaz eşarbı gördüğünde bu kadınlara ve ailelerine gidiyor, çoğunlukla onları taciz ediyor ve onların Arap ve yabancı militanlarla evlenmesini istiyor.

Rakka’da kızlarını IŞİD militanlarıyla evlendiren fazla aile yok, ancak bunu yapanların ayrıcalıkları oluyor. Evliliği kabul etmeyen ailelere musallat olunuyor ve en küçük hatalarında cezalandırılıyorlar. IŞİD militanları zengin ve pahalı arabalar kullanıyorlar. Kentteki bazı fakir aileler, kızlarının IŞİD militanlarıyla evlenmesini bu sebeple kabul ediyor. IŞİD peçeleri ve beyaz eşarpları kadınlar için çok ucuza dağıtıyor. Tüm kıyafet yaklaşık 3 dolara mal oluyor. Kadınlar da bunu ucuz kıyafet diye alıyor.

'BOĞULUYORUZ, BU ÇOK YAVAŞ BİR ÖLÜM'

SD: Bu karar ve Rakka’da yaşamak hakkında ne hissediyorsunuz?

Dalia: Kızım için çok korkuyorum. Kızıma baktığımda ve Rakka’da neler yaşandığını düşündüğümde kalbim ağrıyor ve kırılıyor. Ben bir anneyim… Salma’nın ve oğullarımın geleceğini o kadar çok düşünüyorum ki. Onlar her zaman sınıflarında en iyiydi ve şu anda geldikleri yere bakın. Çok ağlıyorum. Acıyı kalbimde hissediyorum. Neler yaşadıklarıyla yüzleşmemek için bazen onlara bakmamaya çalışıyorum. Bu acıyı kaldıramıyorum.

Dışarı çıkmıyorlar. IŞİD okullarını zorla kapattırdı. Kızım ve oğlum günlerinin çoğunu televizyon veya bilgisayar başında geçiriyor. Okul yok, yok, hiçbir şey yok.

Rakka hepimiz için bir hapishaneye dönüştü. Genellikle suyumuz veya elektriğimiz olmuyor. Elektrik için jeneratöre bağlıyız. Kadınlar ve erkekler, sokakta IŞİD polisi tarafından cezalandırılmak veya taciz edilmekten korkuyor. Tüm bunların da ötesinde kenti terk edemiyoruz. Boğuluyoruz… bu çok yavaş bir ölüm.

EŞLERİNDEN BOŞANDILAR

SD: Kuralları çiğnediği için IŞİD tarafından cezalandırılan bir kadın tanıyor musunuz?

Dalia: Rakka’nın kadınları IŞİD tarafından cezalandırılıyor ve aşağılanıyor. IŞİD polisi kadınları en ufak nedenlerle yakalıyor. Komşularımdan biri eşiyle yürüyormuş ve kadın, dikdörtgen şeklinde kalın malzemeden yapılan ve gözlerden dizlere kadar olan ‘kalkanı’ giymeyi unutmuş. Peçenin yanı sıra onu da giyme zorunluluğu yakın zamanda getirildi. IŞİD polisi onu ve eşini tutukladı, adama 100 kırbaç ve para cezası verdi. Adam, IŞİD’in kendisini cezalandırdığı yerde, sinirle eşinden boşandı.

Hepimizi korkutan daha üzücü bir olay ise birkaç ay önce meydana geldi. Komşum Lina benzer bir peçe ve kıyafet kuralı ihlalinden tutuklandı. Eşi yakınlarda değildi. IŞİD polisi onu üç gün sonunda serbest bıraktı. Eşi şüphelendi. Eşine, IŞİD polisinin veya militanların ona herhangi bir şey yapıp yapmadığını sordu. O, ‘Hayır’ dedi. Birkaç gün sonra adam hala ikna olmamıştı, dolayısıyla kadının Kuran’a el basarak doğru söylediğine dair yemin etmesini istedi. Kadın yalan söyleyemedi. Gerçek korkunçtu. Kadın her saat başı farklı bir militanın kendisine tecavüz ettiğini söyledi. Eşi ise onu hemen boşadı.

Çeviren: NEŞE İDİL