'IŞİD Ayn İsa'yı ele geçirdi'

'IŞİD Ayn İsa'yı ele geçirdi'
'IŞİD Ayn İsa'yı ele geçirdi'
IŞİD'in, Haziran sonunda YPG'nin ele geçirdiği Ayn İsa'nın kontrolünü yeniden ele geçirdiği öne sürüldü.

RADİKAL – IŞİD’in, daha önce kontrolü altında tuttuğu, ancak geçen ay YPG tarafından ele geçirilen Ayn İsa kasabasının kontrolünü yeniden ele geçirdiği öne sürüldü. YPG, Suriye ’nin Rakka kentinin 50 kilometre kuzeyinde bulunan Ayn İsa’yı IŞİD karşıtı koalisyonun hava saldırılarının da yardımıyla 23 Haziran’da örgütten almıştı. Ayn İsa'nın ele geçirildiği iddiası ise Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden geldi. 

Reuters’ın haberine göre, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden konu hakkında yapılan açıklamada, kasabanın çevresindeki alanların da IŞİD’in eline geçtiği belirtildi. YPG sözcüsü, konuyla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı, ancak daha önce yaptığı açıklamada bölgedeki YPG birliklerine ağır IŞİD saldırısı gerçekleştiğini duyurmuştu. 

YPG Ayn İssa'yı ele geçirdi

BBC Türkçe'ye konuşan YPG ile birlikte hareket eden Burkan El Fırat Güçleri'nin sözcüsü Şerwan Derviş ise örgütün kasabadan çıkarıldığını, çatışmalarda bazı IŞİD militanlarını öldürdüklerini söyledi. Şerwan Derviş, "Şimdi kasaba etrafında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. IŞİD kasaba etrafında sadece iki noktada kalmış. Şimdi onları oradan çıkartmak için çatışıyoruz" dedi.

Derviş'in yaptığı açıklamaya göre, IŞİD militanları bu sabah yerel saatle 04:00 sularında Ayn İsa'ya girdi. Burkan El Fırat güçlerinin IŞİD'e karşılık vermesi üzerine, şiddetli çatışmalar yaşandı. Koalisyon uçakları da kasaba çevresinde IŞİD mevzilerini bombaladı.

Koalisyondan IŞİD'e 'bugüne kadarki en büyük' hava saldırısı

Tel Abyad'ın kontrolü yeniden YPG'de