IŞİD destekçileri İstanbul sokaklarında duvar yazıları mı yazıyor?

IŞİD destekçileri İstanbul sokaklarında duvar yazıları mı yazıyor?
IŞİD destekçileri İstanbul sokaklarında duvar yazıları mı yazıyor?
IŞİD destekçilerinin İstanbul sokaklarına duvar yazıları yazdığı öne sürülüyor. Sosyal medyada 'Tağut nedir' yazan duvar yazılarının fotoğraflarını paylaşanlar arasında IŞİD'i savunan hesaplar da bulunuyor.

RADİKAL - İstanbul 'un farklı semtlerinde duvarlara yazılan "Tağut nedir?" yazıları, IŞİD yanlılarının kentte duvarlara yazı yazmaya başladığı şüphesini doğuruyor. Tağut, IŞİD'in yaygın olarak kullandığı bir kavram. Sosyal medyada duvar yazılarının fotoğraflarını paylaşanlar arasında IŞİD'i savunan hesaplar da bulunuyor.

BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici'nin haberine göre, IŞİD, yayın ve açıklamalarında tağut kavramına sık sık başvuruyor. Kudüs TV'den gazeteci Ramazan Bursa, Tağut'un aslında Kuranî bir ifade olduğunu, Ayet-i Kerime'de geçtiğini, ancak zaman içinde siyasal bir içerikle de kullanılmaya başlandığını söylüyor. Bursa, kelimenin anlamını şöyle açıklıyor. "Allah'ın dışında kendisine ibadet, kulluk edilen her varlık. Kendisine zorla veya gönüllü itaat ve ibadet edilen her şey. Bu, şahıs, put veya sistem olabilir".

SİYASİ AMAÇLA SIKLIKLA KULLANILIYOR

Gazeteci Bursa, Selefi yapıların kelimeyi karşı çıktıkları kişi ve sistemler için siyasal amaçla sık sık kullandığını, IŞİD'in kullanımı ardından kavramın Türkiye'de bu amaçla kullanımının biraz daha yaygınlaştığını belirtiyor. IŞİD, açıklamalarında ve yayınlarında son dönemde bu kavramı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu için de kullanmıştı. Örgüt, Türkiye'deki yönetim sisteminden bahsederken "Tağut rejim" ve ordudan bahsederken "Tağut Türk ordusu" ifadesini de kullanıyor.

'Ebu Hanzala' kod adlı Halis Bayancuk tutuklandı

IŞİD'in bu kavramı kullanmaya başlamasıyla Türkiye'deki internet arama motorlarında "Tağut nedir?" yazılarak yapılan aramalar artmıştı. "Tağut nedir?" duvar yazılarının, insanlara hem Türkiye'deki yönetim sistemini hem de yöneticileri, Selefi bir bakış açısıyla sorgulama çağrısı yaptığı tahmin ediliyor.

IŞİD militanı 'kaba Araplardan' çok şikayetçi!

KİM YAZIYOR? 

Bu duvar yazılarının fotoğrafları, yayınlarında bu kavramı sıklıkla kullanan Tevhid Hareketi adlı grubun sosyal medya hesaplarında paylaşılıyor. Twitter'daki @Tevhidhareketi hesabı, bu fotoğrafları paylaşanlardan biri. Bu grubun yayınları ve açıklamalarında IŞİD'den olumlu bir tarzda bahsediliyor.

Grubun lideri olduğu iddia edilen Ebu Hanzala lakaplı Halis Bayancuk, Temmuz ayında IŞİD'le bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. 

IŞİD BAYRAĞI VE SPREY

Duvar yazılarını aktaran ya da "Tağut nedir?" sözünü kullanan kişisel Twitter ve Facebook hesaplarının arasında IŞİD'i açıktan destekleyen birçok başka hesap da bulunuyor. Örneğin bunlardan birinin tweetinde, doğruluğu bağımsız kaynaklarca doğrulanmamış bir fotoğrafta, IŞİD bayrağı olduğu düşünülen bir bayrak ve Türk markası bir sprey görünüyor.

IŞİD'in "İstanbul Emiri" olduğu iddia edilen Abdullayev tutuklandı

Tweette, fotoğrafla birlikte şu mesajın paylaşıldığı görülüyor: "eveett spreyim de hazır. Sıra geldi duvara "Tağut Nedir?" diye yazmaya :)"