IŞİD, Foley'nin ailesine geçen hafta tehdit maili göndermiş

IŞİD, Foley'nin ailesine geçen hafta tehdit maili göndermiş
IŞİD, Foley'nin ailesine geçen hafta tehdit maili göndermiş
IŞİD'in, kafasını keserek öldürdüğü ABD'li gazeteci James Foley'nin ailesine bir hafta önce tehdit maili gönderdiği ortaya çıktı.

RADİKAL – Irak Şam İslam Devleti’nin iki gün önce kafasını keserek öldürdüğü ABD ’li gazeteci James Foley’nin ölümünün ardından yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Foley’nin müdürü, örgütün, gazetecinin ailesine geçen hafta tehdit maili attığını açıkladı.

MSNBC’den Andrea Mitchell’a konuşan GlobalPost’un CEO’su Philip Balboni, IŞİD’in kendileriyle bağlantıya geçtiğini ifade etti. Balboni, “Bir keresinde, James’in serbest bırakılması için pazarlık yapmaya çok yaklaşmıştık. Ancak, örgüt, bizimle ve James’in ailesiyle bağlantıyı kesti” sözleriyle yaşananları anlattı.

'BOMBALAMA, JIM'İN KADERİNİ BELİRLEDİ'

Mitchell’ın, ABD’nin IŞİD hedeflerini bombalamasının Foley’nin infazında etkili olup olmadığını sorması üzerine ise, Balboni, “Jim’in kaderini belirleyen olayın bombalamanın – ki hükümetimiz tarafından yeterli sebeplerle yapılmış, başarılı bir hamledir - başlangıcı olduğu çok açık” yanıtını verdi.

Bir hafta önce gelen tehdit maili hakkında konuşan Balboni, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bunu yayınlamadık ama bombalamanın sonrasında Jim’in infaz edileceğine dair bir mail, örgüt tarafından ailesine gönderildi. Biz, bunun gerçekleşmemesi için dua ettik. Jim’in masum bir gazeteci olduğunu, Suriyelileri sevdiğini, İslam’ı anladığını ve yalnızca Suriyelilerin hikayesini anlatmak istediğini onlara aktarmak için elimizden geleni yaptık.”

ABD'nin rehine operasyonu yaptığı ortaya çıktı