IŞİD Haseke'den temizlendi

IŞİD Haseke'den temizlendi
IŞİD Haseke'den temizlendi
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye rejimi ile YPG güçlerinin IŞİD'i Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan Haseke kentinden çıkardığını söyledi.

RADİKAL - Esad karşıtı örgütlere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, IŞİD'e bağlı güçler Suriye'nin doğusundaki Haseke'nin merkezinden tamamen çıkarıldı. Şehrin güney kırsalında ise çatışmalar sürüyor.

IŞİD, denetimi rejim ordusu ile YPG'nin arasında bölüştürülen Haseke kentinde bazı bölgeleri bir ay önce ele geçirmişti. IŞİD’in 25 Haziran’da başlattığı taarruzda kentin güneyinde rejime ait mevzilere saldırmıştı. Ancak kentin kuzey kısımlarını kontrol eden YPG güçleri, rejim güçlerine saldırmayan ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğini de arkasına alarak IŞİD’e rejime yakın bölgelerde saldırmaya başlamıştı.

YPG, IŞİD’e karşı savaşta rejim güçleri ile koordinasyon yürütmediğini savunuyor. Geçen hafta YPG şehrin neredeyse tamamının kontrolünü ele aldıklarını açıklamış, Suriye devlet medyası ise şehirde rejim güçlerinin etkin olduğunu söylemişti. (Al Jazeera)