IŞİD Irak'ta neredeyse Hırvatistan kadar toprağa sahip

IŞİD Irak'ta neredeyse Hırvatistan kadar toprağa sahip
IŞİD Irak'ta neredeyse Hırvatistan kadar toprağa sahip
Pentagon Sözcüsü John Kirby, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin kontrol ettiği bölgenin 55 bin kilometre kare olduğunu belirtirken, bu rakam Hırvatistan'ın yüzölçümüne denk geliyor.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, IŞİD'in Irak'ta 55 bin kilometrekareyi kontrol ettiğini açıkladı. Bu rakam hemen hemen Hırvatistan'ın yüzölçümüne tekabül ediyor. Kirby, Pentagon'daki basın toplantısında, IŞİD'in şu anda 20-30 bin kadar militanı olduğunu ama gelip-gidişler nedeniyle bu rakamların değiştiğini kaydetti.

IŞİD'in, Irak'ta kontrol ettiği alanın toplamda yaklaşık 700 kilometrekaresini kaybettiğini belirten Kirby, Irak'ta özellikle kuzeydeki bölgelerin tekrar alındığını ve burada sahada bir güç olarak peşmergelerin bulunmasının etkili olduğunu dile getirdi. Kirby, Irak'ta, boş araziler hariç "değerlendirme" yapılmaya değer noktalardaki araştırmalarına göre, şu anda IŞİD'in 55 bin kilometreyi kontrol ettiğini, bunun karşılığında Irak hükümetinin 77 bin kilometrekare, Kürt güçlerinin de 56 bin kilometrekareye sahip olduğunu bildirdi. Kirby, ancak bu tür rakamların mücadelenin kazanılıp-kazanılmamasında bir kriter olmadığına da işaret etti.

"Müslümanları işlemediği suçlar yüzünden suçlamak hata olur"

El Nusra ile IŞİD, Doğu Guta'da savaşın eşiğinde


TOPLANTIDAN SONUÇ ÇIKMADI

Kirby, aynı zamanda artık IŞİD'in daha fazla saklanmaya başladığını, bu nedenle de hava saldırılarının biraz daha az olduğunu ifade etti. IŞİD ile mücadele kapsamında Suriyeli muhaliflerin eğitilmesine de değinen Kirby, henüz eğitilecek muhaliflerin seçim sürecinin aktif olarak başlamadığını söyledi.

Peşmerge Musul'a ağır silahlarla saldırmaya başladı


ABD Merkez Komutanlığı Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Michael Nagata ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Daniel Rubinstein, 12-13 Ocak tarihlerinde ılımlı Suriyeli muhalifler ve sivil toplum liderleriyle programı ele almak üzere İstanbul 'da bir araya gelmişti. Nagata'nın Suriyeli muhaliflerle bu toplantısının bir nedeninin de ılımlı muhalifleri daha iyi tanıma ve onlara ABD'nin yaptıklarını anlatma amacı taşıdığını belirten Kirby, toplantıda muhaliflerin seçimi noktasında bir sonuca varmadıklarını ifade etti. (AA)

Barzani'den IŞİD'le mücadele zirvesine tepki

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan Kürt devletine destek

Japon rehinenin annesi IŞİD'e seslendi