IŞİD, Japon gazeteciyi infaz etti

IŞİD, Japon gazeteciyi infaz etti
IŞİD, Japon gazeteciyi infaz etti
Terör örgütü IŞİD, alıkoyduğu ikinci Japon rehine Kenji Goto'yu da infaz etti. Japon hükümeti, videonun gerçek olup olmadığını incelediklerini söyledi.

RADİKAL- IŞİD, alıkoyduğu ikinci Japon rehine Kenji Goto'nun öldürüldüğünü gösteren bir video yayınladı. Silahlı radikal grupları takip eden SITE internet sitesi, IŞİD'in rehine tuttuğu Japon gazeteci Kenji Goto'yu öldürdüğünü gösteren bir video paylaştığını bildirdi. Görüntülerde, IŞİD'in daha önce yayınladığı infaz videolarına benzer şekilde turuncu kıyafetli Goto'nun diz çökmüş halde boğazına bıçak dayandığı görülüyor.
İngilizce konuşan yüzü maskeli IŞİD üyesi Japonya Başbakanı Şinzo Abe'ye hitaben,"Kazanılması mümkün olmayan bu savaşta yer alma kararın yüzünden, bu bıçak sadece Kenji'yi değil, nerede olurlarsa olsunlar bütün halkını katledecek. Japonya'nın kabusu başlasın" dediği duyuluyor.


ABD 'DEN KINAMA

Video'nun yayınlanmasından kısa süre sonra ABD yönetimi IŞİD'i şiddetle kınadığını bildirdi. Beyaz Saray örgüte elinde tuttuğu tüm rehineleri serbest bırakma çağrısında bulundu.

PERŞEMBE GÜNÜ TAKAS EDİLECEKTİ

Rehine pazarlığını yürütmek üzere Ürdün'e gelen Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasuhide Nakayama, cumartesi sabahı gazeteci Kenji Goto ve Ürdünlü pilot Muaz Kesasibe’nin serbest bırakılması için gösterdikleri çabanın sonuçsuz kaldığını söyledi. Nakayama, “Görüşmeler çıkmaza girdi. Tedbiri elden bırakmadan elimizdeki bilgiyi değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin yardımcılarından Hiroshige Seko da edinecekleri yeni bilgilere göre hareket edeceklerini söyledi.
IŞİD, gazeteci Kenji Goto’nun Perşembe akşamı Türkiye sınırında Sacide Rişavi ile takas edilmesi gerektiğini bildirmişti.

İKİ REHİNENİN GÖRÜNTÜLERİNİ 20 OCAKTA YAYIMLAMIŞTI

IŞİD, turuncu elbise giydirilen ve dizleri üzerine çökmüş Japon rehineler Haruna Yukawa ve Kenji Goto Jogo’nun görüntülerini 20 Ocak’ta yayınlamıştı.
Görüntülerde, arkasında çöl, elinde bıçak, üstünde siyah kıyafeti ile İngiliz John olarak tanınan IŞİD üyesi, İngilizce konuşarak, Japon hükümetinin Ortadoğu ’dan 8 bin 500 km uzaklıkta olduğu halde ABD öncülüğündeki koalisyona ‘destek vermesini’ eleştiriyordu. Rehinelerin hayatlarına karşılık Japon hükümetinden fidye olarak ‘200 milyon’ dolar istenen videoda, fidyeyi ödemek için 72 saat süre tanınmıştı.
Rehinelerden Goto serbest gazeteci olarak çalışıyordu. Afganistan’dan Afrika’ya kadar olan bölgede savaş alanlarındaki yardım çalışmaları ve çocuklarla ilgili kitabı bulunan Goto, bazı Japon medya organlarına haber aktarıyordu. Ağustos ayında Reuters’a konuşan Goto, diğer rehine olan Yukawa’yla geçen sene tanıştığını ve onun haziranda Irak’a gitmesi için yardım ettiğini ifade etmişti. 

AFP

IŞİD'e 'karşı tehdit': Biz de Sacide'yi asarız!

Japon rehinenin annesi IŞİD'e seslendi

IŞİD'in elindeki rehineler

IŞİD Japon rehinelerden Yukawa'yı öldürdü