IŞİD karşıtı koalisyon Paris'te toplanıyor

IŞİD karşıtı koalisyon Paris'te toplanıyor
IŞİD karşıtı koalisyon Paris'te toplanıyor
IŞİD karşıtı koalisyona üye ülkelerin bakanlarının Paris'te bir toplantı yapacağı ve burada örgüte karşı stratejilerini konuşacakları bildirildi.

RADİKAL - IŞİD karşıtı koalisyona üye 20 ülkenin bakanları Paris'te toplanarak gruba karşı stratejilerini konuşacak. Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin de toplantıya katılması beklenirken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçirdiği bisiklet kazasında bacağını kırdığı için görüşmelere katılamıyor. Toplantı IŞİD'in Mayıs ayında Ramadi'yi ele geçirmesinin ardından yapılıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, hava saldırılarının IŞİD'e karşı beklenen etkiyi göstermemesiyle görüşmeler, artan şekilde Irak'ın siyasi düzlemine doğru kayıyor. Şii milislerin Sünni bölgelerde kazandığı yeni rollerin Fransa 'nın tanımladığı üzere "özellikle kırılgan" bir durum yarattığı ifade ediliyor. 

IŞİD Musul'da sakal kesme yasağı başlattı

Eğit-donatta 'Esad'la savaşmayacaksınız' krizi

Fransa Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada toplantıda "Irak krizinin çözülmesi için kalıcı siyasi çözümlerin" tartışılacağını söyledi. Paris'teki toplantıda ayrıca IŞİD'in kültürel mirasa karşı yarattığı tehdidin, azınlıkların gördüğü zulmün ve mülteci sorununun da ele alınması bekleniyor.

IŞİD'den intihar saldırısı: 42 ölü

IŞİD Öncüpınar sınır kapısına yaklaştı

ABD yapımı 2 bin 300 zırhlı araç IŞİD'in elinde