IŞİD komutanı el-Şişani hakkında yeni iddia: Yakalandı

IŞİD komutanı el-Şişani hakkında yeni iddia: Yakalandı
IŞİD komutanı el-Şişani hakkında yeni iddia: Yakalandı
IŞİD'in, "Kızıl Çeçen" olarak da bilinen liderlerinden Ebu Ömer el-Şişani'nin yakalandığı öne sürülüyor. Alman basınının Rus kaynaklarına dayandırdığı iddiaya göre, Şişani, Kerkük'te ABD askerleri tarafından ele geçirildi.

RADİKAL - IŞİD'in üst düzey liderlerinden Ebu Ömer el-Şişani hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Alman basınının Rus kaynaklarına dayandırdığı habere göre, “Kızıl Çeçen” olarak da bilinen Ebu Ömer el-Şişani Kerkük’te ABD askerleri tarafından yakalandı. Haberin Pentagon tarafından henüz doğrulanmadığına dikkat çekilirken, Şişani hakkında daha önce de öldüğü yönünde haberler çıkmıştı.

Çeçenistan lideri Kadirov, 13 Kasım tarihinde yayınladığı ceset fotoğrafları ile Rusya'ya tehditler savuran IŞİD komutanı Ebu Ömer el-Şişani’nin (Tarkan Bataraşvili) öldürüldüğünü açıklamış, kısa bir süre sonra haber yalanlanmıştı.

IŞİD'in en fazla aranan isimleri

Şişani, 2014 yılında yayınladığı bir video mesajı ile Rusya’yı tehdit etmişti.

1986 yılında Gürcistan’ın kuzeyinde dünyaya gelen Şişani’nin babasının Gürcistanlı bir Hıristiyan, annesinin ise Çeçen kökenli Müslüman olduğu belirtiliyor. Haberlere göre Şişani 2006 yılında Gürcistan ordusuna katıldı ve ABD kuvvetleri tarafından eğitildi.

Kadirov: Şişani öldürüldü

2008’de Kafkas savaşında yer alan Şişani, 2010 yılında verem teşhisi nedeniyle ordudan ayrıldı. Silah ticaretiyle uğraşırken tutuklanan Şişani, hapishanede radikal gruplarla temas kurduktan sonra, 2012 yılında serbest kaldı. Gürcistan’dan ayrılan Şişani, 2013 yılında IŞİD komutanı olarak yeniden ortaya çıkmıştı. (Ahmet Yıldırım/DHA)

Kobani saldırısının komutanı Şişani mi?