IŞİD lideri Bağdadi'nin mesleği ortaya çıktı

IŞİD lideri Bağdadi'nin mesleği ortaya çıktı
IŞİD lideri Bağdadi'nin mesleği ortaya çıktı
Terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin 2004'te tutuklanmadan önce 'katip' olarak çalıştığı ortaya çıktı.

RADİKAL - Irak'ta 2004 yılında Amerikan askerleri tarafından tutuklanan IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin geçmişte 'katip' olarak çalıştığı ortaya çıktı. Gizliliği kalkan ve Business Insider'ın bilgi edinme yasası çerçevesinde ulaştığı bir belgeye göre; Bağdadi'nin ismi kayıtlara gerçek adı olan Avad İbrahim El Badr olarak geçmiş.

Irak'ın güneyinde bulunan ABD hapishanesi Bucca Kampı'nda 10 ay tutulan Bağdadi için ' sivil tutuklu', mesleği için ise 'katip' ifadeleri kullanılmış. Bu da her gün vahşice katliamlar yapan IŞİD liderinin o dönemde 'terörist' olarak görülmediğini ortaya koyuyor. Bağdadi'nin 'evli' olarak geçtiği kayıtlarda, en yakın akrabası amcası görünüyor. Fakat tüm akrabalarının isimleri belge üzerinde gizlenmiş.

IŞİD, Libya'da müzik aletlerini yaktı

Bağdadi'nin 2004'te çekilen fotoğrafı yayınlandı

NÜFUS CÜZDANI ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan, El Arabiya, Bağdadi'nin ilk kez görülen bir fotoğrafını ve nüfus cüzdanını yayınladı. El Arabiya'nın yayınladığı fotoğrafta Bağdadi, başında bir sarık ve sakalıyla görülüyor. Haberde Bağdadi'nin Irak vatandaşı olduğunu gösteren nüfus cüzdanı ve lise diploması da yer alıyor. Nüfus cüzdanındaki bilgilere göre Bağdadi, 1971 Samara doğumlu. (Hürriyet/Sol)

Avrupa ülkeleri Esad'la diyalogu tartışıyor

IŞİD, askeri eğitiminin videosunu yayınladı

'IŞİD'den memnun görünen ülkelerle müttefik kalamayız'

BM Irak Elçisi: IŞİD organ kaçakçılığı yapıyor