IŞİD militanlarının 'maaşlarını' düşürüyor

IŞİD militanlarının 'maaşlarını' düşürüyor
IŞİD militanlarının 'maaşlarını' düşürüyor
IŞİD'in aylık geliri 80, yıllık geliri 960 milyon dolar. Bu paranın çoğu toplanan vergilerden geliyor. Ancak son zamanlarda baskı altı altında olduğu belirtilen IŞİD, militanların 'maaşlarını' azalttı.

RADİKAL - IŞİD, tüm dünyada adını 2014’te Irak ve Suriye’de çok büyük alanları ele geçirerek duyurdu. IŞİD katliam, adam kaçırma ve baş kesme gibi acımasız yöntemleriyle tanınmaya başladı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ve Rusya, IŞİD’i etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, IŞİD’in her ay milyonlarca dolar gelir elde ettiği düşünülüyor. Örgütün gelirleriyle ilgili araştırmayı yürüten HIS Inc. şirketinden Columb Strack, “Bu rakamın yüzde 50’si vergilerden ve el konulan mallardan, yüzde 43’ü petrol gelirlerinden, geri kalanı da uyuşturucu kaçakçılığı, elektrik satışı ve bağışlardan oluşuyor" dedi.

Ancak Strack, “IŞİD, sadece bir terör örgütü değil. Bir devlet yönetiyorlar. Çarşıdaki dükkanlardan internet servis sağlayıcılarına tüm ticari faaliyetlerden yüzde 20 vergi alıyorlar” diye konuştu. Katar’daki Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nden Michael Stephens, bu görüşü destekliyor ve IŞİD’in bakanlıklar, mahkemeler ve iptidai vergilendirme sistemiyle bir "yarı devlet görünümünde" olduğunu söylüyor.

ABD: IŞİD petrolünün bir bölümü Türkiye'ye gidiyor

Stephens, “IŞİD bir kenti ele geçirir geçirmez önce, su, un ve hidrokarbon kaynaklarını koruma altına alıyor. Bunların dağıtımını kendi elinde topluyor ve insanları kendilerine bağımlı hale getiriyor” diyor.

Eylül 2014’te Amerikan Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin (NCTC) o zamanki Başkanı, Matthew Olsen, IŞID’in Dicle-Fırat havzasının büyük bölümünü denetimi altında bulunduğunu söylemişti. Bu 210 bin kilometrekarelik bir alan. Yani Birleşik Krallık’ın yüzölçümü kadar. Bir yıl sonra Amerikan Savunma Bakanlığı, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları ve kara operasyonları sonucu Irak’ın kuzey ve orta kesimleri ve Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’in önemli oranda geri çekilmek zorunda kaldığını duyurdu.

Türkiye'nin Suriye sınırında askere 'vur emri'

Açıklamada, IŞİD’in Irak ve Suriye’de yerleşimin olduğu toprakların yüzde 20-25’inde eskisi gibi serbestçe hareket edemediği belirtildi. Buna rağmen IŞİD, Irak’ta Ramadi ve Suriye’de Palmira gibi stratejik değeri yüksek kentleri ele geçirmeyi başardı. Ancak milyonlarca dolar gelir elde etmesine rağmen, IŞİD’in baskı altında olduğu ve yeni gelir kaynakları bulma arayışında olduğu belirtiliyor.

Bağdadi: İçe kapanık bir adam nasıl IŞİD lideri oldu?

Columb Strack, bunlar arasında tarıma ilave vergi ve Rakka’da halka verilen benzinin fiyatının artırılması gibi uygulamalar olduğunu söylüyor. Strack’a göre IŞİD militanlara verdiği 'maaşı' da ayda ortalama 400 dolardan 300 dolara indirdi.

Putin: Askerlerimizi tehdit eden her hedefi derhal imha edin