IŞİD nedir?

IŞİD nedir?
IŞİD nedir?
Dünya gündemini uzun süredir meşgul eden örgüt Işid nedir? Işid nerede ortaya çıkmıştır? Işid hangi ideolojiye sahiptir ve şu ana kadar hangi bölgelere yayılmıştır?

Örgütün kendi deyimiyle "Devlet'ül İslamiyye fi'l Irak ve'ş Şam" olarak anılan Işid, 2004'te El Kaide çatısı altında bulunan bir örgüttür. Bir dönem Irak El Kaide'si olarak anılan terör örgütü, Sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi gütmektedir. 2014 yılında yaşanan bir güç mücadelesinin ardından El Kaide ile bağları kopan Işid, ilk olarak Irak'ta başlayan eylemlerinden sonra başkent olarak Bakuba kentini göstererek "Irak ve Şam İslam Devleti" adı altında bir nevi bağımsızlığını ilan etmiştir.

Gerçekleştirdiği kanlı eylemlere Suriye'de devam eden Işid özellikle İdlip, Rakka ve Halep bölgesine yoğun saldırılar düzenlemiştir. Suriye'de Rakka'yı merkez bölge olarak belirleyen Işid,  bugün binlerce sivilin ölümünden sorumlu tutulmaktadır. Özellikle ABD 'nin Irak'tan çekildiği 2012'de güçlenen Işid, 2010'dan günümüze Ebu Bekir Bağdadi önderliğinde bölgedeki eylemlerini sürdürmektedir.

Kimi kaynaklara göre toplamda 80.000 kimi kaynaklara göre ise 30.000 civarında silahlı örgüt üyesi bulunan Işid, bir çok milletten örgüt üyelerine sahiptir. Şu ana kadar ağırlıklı olarak Irak ve Suriye'de silahlı eylemler düzenleyen Işid, özellikle Türkiye 'nin sınır bölgelerinde giderek güçlenen bir yayılım sergilemektedir. Şu ana kadar PYD, El Nusra , Hizbullah, PKK   gibi örgütlerle çatışmaya giren Işid hem bölge ülkeleri hem de bölgede egemen olan örgütler tarafından en büyük tehdit olarak görülmektedir.