IŞİD, Ninova'da antik heykelleri parçaladı

IŞİD, Ninova'da antik heykelleri parçaladı
IŞİD, Ninova'da antik heykelleri parçaladı
IŞİD, işgal ettiği bölgelerde tarihi eserleri yok etmeye devam ediyor. Terör örgütünün yayınladığı videoda, militanlar ellerinde balyoz ve çekiçlerle antik heykelleri parçalarken görülüyor.

RADİKAL - Terör örgütü IŞİD, Irak’ın kuzeyindeki tarihi ve kültürel mirası yok ediyor. Irak’ın Musul kentinde kaydedilen görüntülerde IŞİD üyesi teröristler ellerindeki balyozlarla milattan önce 7’nci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen antik heykelleri parçalıyor.

Yayınlanan görüntülerde ellerinde balyoz ve çekiçlerle Mezopotamya döneminden heykelleri parçalayan militanların Nineveh müzesinde oldukları tahmin ediliyor. IŞİD işgal ettiği bölgelerdeki el yazması kitapları ve kütüphaneleri de yakıp yerle bir ediyor. Bu şekilde yok edilen eserlerin 10 binden fazla olduğu sanılıyor. (Özge Düzgün/ DHA) 

'Cihatçı John'un kimliği açıklandı

Koalisyon IŞİD yönetimini vurdu: Bağdadi öldü mü?

ABD'de IŞİD operasyonu: 3 gözaltı

YPG, 'Şah Fırat'ta silah ve mühimmat sayımı mı yaptı?


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Irak

  ,

  ypg

  ,

  koalisyon

  ,

  silah

  ,

  gözaltı

  ,

  IŞİD

  ,

  öldü

  ,

  öldü mü

  http://www.radikal.com.tr/130202213020226

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ucubeyi unuttuk - ohabey

  Bu haberi ilk okudugumda ucube olayi aklima nasil gelmedi diye kendimi sorguluyorum. Neyse gec olsun guc olmasin... Buyrun buradan yakinhttp://www.radikal.com.tr/turkiye/insanlik_aniti_yikilacak_basbakan_anit_icin_ucube_dedi-1035745

  bi ihtimal - user1010102

  orjinal olmama ihtimalleri var. aslına uygun yeni malzemelerden yapılmışlarsa ve asılları saklandıysa bu iğrenç olayın tarihsel sorumluluğundan birazcık yırtmış oluruz.

  Putlar - alpayari

  Bu yaptıklarının gerekçesi puta tapmak günahtır olmalı. Ne diyelim Allah akıl fikir versin. Bunu izleyen sıradan bir dünya vatandaşı gerekçenin İslam dini kaynaklı olduğunu öğrenirse bilin ki ne müslüman olur nede kıysından geçer.

  Baslik hatasi - enismilas

  Olay "Isid'in muze ziyareti" gibi bir basligi kaldiramayacak kadar ciddi. Lutfen ana sayfada haberleri nasil sundugunuza dair biraz daha dikkat!

  Ucuz kurtarmisiz - ohabey

  Bizimkiler tukurmekle yetinirler.

  Insanlik ve kultur dusmani dais - niviskar1978

  dais gittigi her yere kara bir bulut gibi, veba gibi cokuyor. butun dunyanin bunu iyi gormesi gerekiyor hele Turkiye'de yasayan insanlarin bunu cok iyi anlamasi gerekiyor. dais esittir yikim ve vahset!