IŞİD Palmira'yı yıkmaya devam ediyor

IŞİD Palmira'yı yıkmaya devam ediyor
IŞİD Palmira'yı yıkmaya devam ediyor
IŞİD'in Palmira antik kentinde bulunan 2 bin yıllık aslan heykelini parçaladığı açıklandı. Örgüt, antik kentteki harabelerden kaçırıldığını söylediği bazı heykellerin parçalanma fotoğraflarını da yayımladı.

RADİKAL - Daha önce birçok antik kentte geri dönülmez hasar yaratan ve tarihi eserleri parçalayan IŞİD, Palmira antik kentindeki eserleri de yok etmeye devam ediyor. Örgütün, Suriye 'nin Humus kentinin doğusunda yer alan Tedmür'ün yakınındaki Palmira antik kentinde bulunan 2 bin yıllık aslan heykelini parçaladığı ifade edildi.

Konu hakkında AFP'ye açıklamalarda bulunan Suriye Tarihi Eser ve Müzeler Genel Müdürü Memun Abdülkerim, eserin yerinin doldurulamaz olduğunu söyledi ve "IŞİD militanları Cumartesi günü benzersiz bir eser olan, 3 metre uzunluğunda ve 15 ton ağırlığındaki El-Lat Aslanı heykelini yok ettiler. Bu, Palmira'nın mirasına karşı işledikleri en ciddi suç " ifadesini kullandı.

Abdülkerim, heykelin çatışmalardan zarar görmemesi amacıyla metal tabaka ve kum torbalarıyla kaplandığını belirtti ve “Ancak IŞİD’in kente gelip burayı yıkacağını hiçbir zaman düşünmedik” dedi.

IŞİD, Palmira'dan ilk görüntüleri yayınladı

8 BÜST HALEP'TE PARÇALANDI

Öte yandan IŞİD, Palmira’daki heykellerden bazılarını kaçıran bir kaçakçıyı Halep’te yakaladığını öne sürüp, kaçakçının elindeki 8 büstü halkın önünde balyozlarla parçaladığı bir fotoğraf paylaştı.

IŞİD Irak'ta 15 kişiyi korkunç yöntemlerle öldürdü

Abdülkerim 24 Mayıs’ta da Hz. Muhammed’in kuzenin soyundan gelen Muhammed Bin Ali ile önemli bir din adamı olarak görülen Nizar Ebu Bahaeddin'e ait türbeleri havaya uçurulduğunu açıklamıştı.

IŞİD'in işkence yaptığı çocuk yaşadıklarını anlattı

IŞİD Palmira'da iki türbeyi havaya uçurdu


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Suriye

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Çocuk

  ,

  suç

  ,

  zaman

  ,

  Karşı

  ,

  Aslan

  ,

  IŞİD