IŞİD Palmira'yı yıkmaya devam ediyor

IŞİD Palmira'yı yıkmaya devam ediyor
IŞİD Palmira'yı yıkmaya devam ediyor
Suriyeli yetkililer ve yerel kaynaklar, IŞİD militanlarının Suriye'nin Palmira antik kentinde bir tarihi eseri daha havaya uçurduğunu duyurdu.

RADİKAL - IŞİD, 'Çölün Gelini' olarak bilinen Suriye 'nin Palmira antik kentinde yıkıma devam ediyor. Suriyeli yetkililer ve yerel kaynaklar, militanların bir tarihi eseri daha havaya uçurduğunu duyurdu.

AFP'ye konuşan bir siyasi eylemciye göre kentteki Zafer Takı "un ufak edildi". Yapıtın 2 bin yıl önce inşa edildiği düşünülüyor. Esad karşıtı örgütlere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi de yerel kaynakların yıkımı doğruladığını açıkladı. Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü Mamun Abdulkerim de gelişmeyi doğruladı.

Palmira'daki yıkımı izleyen arkeolog yaşadıklarını anlattı

BM'DEN BİRLİK ÇAĞRISI

UNESCO genel müdürü Irina Bokova, yıkımın "savaş suçu" olduğunu söyledi ve uluslararası toplumu, "IŞİD'in Suriye halkını bilgisinden, kimliğinden ve tarihinden mahrum bırakma çabalarına karşı birlik olmaya" çağırdı.

Fisk: Rusya Palmira'da zafer kazanmak istiyor

DAHA ÖNCE DE YIKMIŞLARDI

IŞİD Palmira'yı mayısta ele geçirmişti. Bunun ardından örgüt, kent harabelerinden kaçırıldığını söylediği bazı heykellerin parçalanma fotoğraflarını yayımlamıştı. Örgüt Ağustos ayında Baalşamin tapınağını yıkmıştı. IŞİD militanları Eylül ayı içinde de antik kentteki üç kule mezarı havaya uçurduğunu söylemişti.

Suriye ordusu geçtiğimiz günlerde Palmira bölgesine hava operasyonları düzenledi. Palmira, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde buluyor. Suriyelilerin Tedmur olarak adlandırdığı Palmira, başkent Şam ile ülkenin doğusundaki Deyr-ez Zor şehri arasındaki yol üzerinde, stratejik bir bölgede bulunuyor.

IŞİD Palmira'daki tapınağı havaya uçurdu

Putin: Suriye hükümetiyle işbirliği yapmamak hata

2011'de başlayan iç savaş öncesi Palmyra'yı her yıl 150 binden fazla turist ziyaret ediyordu. (BBC Türkçe) 

Suriye'de tüm yollar Esad'a mı çıkıyor?