'IŞİD Ramadi sakinlerini canlı kalkan yaptı'

'IŞİD Ramadi sakinlerini canlı kalkan yaptı'
'IŞİD Ramadi sakinlerini canlı kalkan yaptı'
Reuters, Irak ordusu ve Şii güçlerin ablukaya aldığı Ramadi'de IŞİD'in halkın kenti terk etmesine izin vermediğini bildirdi.

RADİKAL - Irak ordusu ve Şii güçlerin ablukaya aldığı Anbar vilayetinin başkenti Ramadi'de IŞİD militanlarının halkın kenti terk etmesine izin vermediği belirtiliyor.

Ramadi'ye ulaşan tüm ikmal yollarını kesen Iraklı güçler, IŞİD'i kentten çıkarmak için kısa sürede harekatın başlayacağını belirtmiş ve Ramadi halkından kenti terk etmelerini istemişti. Ancak Ramadililerle konuşan Reuters haber ajansı, IŞİD'in halkın evden çıkmalarına izin vermediğini ve kent merkezine yönelik olası bir harekata karşı Ramadi'de yaşayanları canlı kalkan olarak kullanmayı amaçladığını belirtiyor.

Ajansa konuşan Ebu Ahmed isimli bir Ramadili, "IŞİD bize karşı giderek daha düşmanca davranmaya başladı. Evden çıkmamıza izin vermiyorlar. Evinden çıkanı yakalayıp sorguya alıyorlar. Sanki mühürlü bir tabutun içinde yaşıyor gibiyiz" dedi.

Ramadi'den kaçmayı başarmış olan ancak kentteki akrabalarıyla hala irtibat kuran Şeyh Hatib El Emir ise, "Militanlar kenti bölge bölge ayırdılar. Ramadililerin bir bölgeden diğerine geçişine izin verilmiyor. Herkesin Irak ordusu ajanı olmasından şüpheleniyorlar" diyor. El Emir, IŞİD'in şiddetle cezalandırma yöntemleri nedeniyle kent sakinlerinin militanların verdiği talimatlara uymak durumunda kaldığını da belirtiyor.

IŞİD'in kentte motosikletli devriyeleri artırıp cep telefonuyla konuşanları gözaltına aldığı ifade ediliyor. Reuters haber ajansı, Ramadi'de bulunan Ebu Ahmed'in ajansla irtibata geçebilmek için evinin çatısına çıktığını ve IŞİD devriyelerinden saklanmak için bir karton kutunun altında konuştuğunu aktarıyor. Reuters ajansı, Ebu Ahmed'in, "Bize mahkummuşuz gibi davranmaya başladılar. Kapatmam lazım. IŞİD motorlarının sesi geliyor. Eğer yakalarlarsa kafamı keserler" diyerek kısa görüşmeyi sonlandırdığını aktarıyor.

Kentin Kasım ayında Iraklı güçler tarafından kuşatılmasından bu yana Ramadi'ye gıda ve yakıt ikmali de yapılamıyor. IŞİD'in kentte karneyle un dağıttığını belirten Ramadililer, evde kalan bozuk sebze ve meyveleri yediklerini belirtiyorlar. Ömer adındaki bir Ramadili, "Bu gidişle evdeki kedimizi kesmek zorunda kalacağız" diyor. Mazot ve doğalgaz sıkıntısı da yaşanan Ramadi'de kent sakinlerinin evdeki mobilyaları yakarak ısındığı ve yemek pişirdiği de ifade ediliyor.

IŞİD'in kent meydanlarına topladığı kesilmiş ağaçları da ailelere dağıttığı, ancak artık kentin tamamen elektriksiz kaldığı da belirtiliyor. IŞİD Ramadi'yi Mayıs ayında ele geçirerek Anbar vilayetinin büyük kısmını kontrolü altına almıştı.

Irak ordusu, Şii milislerin ve ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle Anbar'da ilerleme kaydetse de Ramadi'yi henüz geri almayı başaramadı.

Ramadi'de 1200 ila 1700 ailenin yaşadığı tahmin ediliyor. (BBC Türkçe)