IŞİD, rehin tuttuğu Ürdünlü pilotun fotoğrafını yayınladı

IŞİD, rehin tuttuğu Ürdünlü pilotun fotoğrafını yayınladı
IŞİD, rehin tuttuğu Ürdünlü pilotun fotoğrafını yayınladı
Terör örgütü IŞİD, rehin tuttuğu Ürdünlü pilot Muaz Safi el-Kesasibe'nin ilk kez fotoğrafını yayınladı.

RADİKAL – Terör örgütü IŞİD, 24 Aralık’ta, ABD öncülüğünde kurulan IŞİD karşıtı koalisyon uçağının Rakka’da düşmesi sonucu ellerine geçen Muaz Safi el-Kesasibe’nin fotoğrafını yayınladı. Kesasibe’nin IŞİD’in rehinelerine giydirdiği turuncu kıyafeti giydiği görüldü.

Daily Mail’de yer alan habere göre, Ürdünlü pilotla röportaj yapan militanlar, röportajı İngilizce dergileri Dabiq’te yayınladı. İnternet üzerinden pdf dosyayı şeklinde ayda bir yayınlanan dergide, Avustralya’nın Sidney kentinde bir kafedekileri rehin alan Man Haron Monis’e de övgü dolu sözler yer aldı.

ABD: Koalisyon uçağını IŞİD düşürmedi

'KADERİMİ BİLİYORUM, BENİ ÖLDÜRECEKLER'

Kesasibe, Rakka’da “uçağının nasıl düşürüldüğünü” anlattı. Ürdünlü pilot, “Rakka’ya bombalamak için girdik ve saldırmaya başladık. Benim uçağıma bir füze isabet etti; duydum ve hissettim. Görevdeki diğer Ürdünlü pilot, Saddam Mardini, diğer uçaktan benimle bağlantı kurdu ve vurulduğumu, uçağın motorundan alevler çıktığını söyledi. Sistem bilgi ekranı, motorun zarar gördüğü ve yandığı uyarısını verdi. Uçak normal rotasından sapmaya başladı, ben de fırlatma koltuğuyla uçağı terk ettim. Paraşütle Fırat Nehri’ne düştüm ve burada IŞİD askerleri tarafından yakalandım” ifadelerini kullandı.

Röportajda IŞİD karşıtı koalisyon hakkında da konuşan Kesasibe, “kaderinin ne olacağı” sorulduğunda, “Kaderimin ne olacağını biliyorum. Beni öldürecekler” dedi.

Ürdünlü pilotun kardeşi IŞİD'e seslendi: Merhamet gösterin!

Ürdün, rehin pilot için anlaşmaya hazır


Uçağın düşmesinin ardından ABD’den yapılan açıklamada, uçağı IŞİD’in düşürmediği belirtilmişti.

Kraliçe Rania: Hepimiz Muaz'ız