IŞİD Şanlıurfa'da boğazı kesilen gazetecilerin cinayetini videoyla üstlendi

IŞİD Şanlıurfa'da boğazı kesilen gazetecilerin cinayetini videoyla üstlendi
IŞİD Şanlıurfa'da boğazı kesilen gazetecilerin cinayetini videoyla üstlendi
IŞİD, sosyal medyada yayınladığı bir videoyla Şanlıurfa'da boğazı kesilen gazetecilerin cinayetini üstlendi.

RADİKAL - IŞİD, sosyal medyada yayınladığı bir videoyla Şanlıurfa’da boğazları kesilerek öldürülen Suriyeli gazeteciler İbrahim Abdülkadir ve Firas Hamadi’nin cinayetlerini üstlendi. Şanlıurfa’da haftalık Arapça yayınlanan 'Ayn Vatan' gazetesinin yazı işleri müdürü İbrahim Abdulkadir ile muhabiri Firaz Hamadi bıçakla başları kesilerek öldürülmüştü.

Yaklaşık iki dakika süren ve IŞİD sempatizanı hesaplarda paylaşılan videonun sonunda İbrahim Abdülkadir’in cansız bedeni gösteriliyor. 

İki gazeteciden İbrahim Abdülkadir’in Suriye’nin Rakka kentinde IŞİD işgali altında hayatı anlatan ‘Rakka Sessizce Katlediliyor‘ grubundan olduğu açıklanmıştı. Daha önce Rakka’da gizlice gazetecilik yaptıkları için 2 gazetecinin IŞİD’in ölüm listesinde olduğu öğrenilmişti. Rakka kenti nüfusuna kayıtlı olan 2 gazeteci, IŞİD aleyhine haberler yapıyordu ve örgüt tarafından birkaç kez ölümle tehdit edilmişti.

Şanlıurfa'da 2 Suriyeli gazeteci kafaları kesilerek öldürüldü

Polis, gazetecilerin daha önceden IŞİD tarafından tehdit edilmiş olmaları ve öldürülme yönteminin IŞİD’in infazlarına benzerlik göstermesi nedeniyle, cinayetin IŞİD tarafından gerçekleşmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyordu.