IŞİD Sina'ya saldırdı: 42 ölü

IŞİD Sina'ya saldırdı: 42 ölü
IŞİD Sina'ya saldırdı: 42 ölü
Sina yarımadasının kuzeyindeki Ariş'te güvenlik güçlerini hedef alan bombalı saldırılarda en az 42 kişinin hayatını kaybettiği, 70 kişinin de yaralandığı bildirildi. Saldırıyı IŞİD'in Sina'daki kolu Ensar Beytül Makdis üstlendi.

RADİKAL - Sina yarımadasının kuzeyindeki Ariş bölgesinde güvenlik güçlerini hedef alan üç bombalı saldırı düzenlendi. Saldırının ardından güvenlik güçleri ile kimliği bilinmeyen silahlı kişiler arasında çatışma çıktı. IŞİD'in Sina'daki kolu olan Ensar Beytül Makdis örgütünün üstlendiği saldırılar, bölgede bulunan askeri binaların yanı sıra otel, elektrik santralı ve bir askeri birliğin kışlasını hedef aldı. Ensar Beytül Makdis, geçen yılın Kasım ayında IŞİD'e biat ettiğini açıklamıştı.

Al Jazeera'ye bilgi veren kaynaklara göre, saldırılardan biri orduya ait bir binanın önünde bomba yüklü araçla gerçekleştirildi. Diğer saldırılarda ise havan topu kullanıldı. Aynı bölgede, İsrail ile Mısır arasındaki savaşlardan kalan bir kara mayını patladı. Patlamada 11 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti, 3 çocuk da yaralandı.

ORDU MÜSLÜMAN KARDEŞLER'İ SUÇLADI

Yazılı açıklama yapan ordu sözcüsü Muhammed Samir, saldırıların "Terörist Müslüman Kardeşler çeteleri ve onları destekleyen suç gruplarının, 25 Ocak devriminin dördüncü yıldönümünde kaos yaratma çabalarının boşa çıkması üzerine" gerçekleştiğini savundu. Açıklamada ayrıca, Ariş'teki bombalı saldırıların ardından, saldırganlarla ordu arasındaki çatışmanın sürdüğü kaydedildi.

IŞİD Kerkük'e saldırdı: 1 ölü 7 yaralı


ABD : MISIR HÜKÜMETİNİN YANINDAYIZ

ABD, Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Ariş kentinde düzenlenen bombalı saldırıları kınadı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Mısır’ın Kuzey Sina Valiliği'nde meydana gelen ve en az 29 Mısırlı vatandaşın öldürüldüğü ve düzinelercesinin yaralandığı terörist saldırıyı şiddetle kınıyor” ifadesini kullandı.

Kurbanların ailelerine, Mısır halkına ve hükümetine başsağlığı dilenen açıklamada, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın taahhüdü olarak ABD’nin, terör tehdidiyle mücadelesinde Mısır hükümetinin yanında yer aldığı kaydedildi.

24 Ekim 2014'te Sina’nın kuzeyindeki Şeyh Zuveyd bölgesindeki askeri kontrol noktalarına iki saldırı gerçekleştirilmişti. Saldırıda Mısır ordusuna ait iki zırhlı araç hedef alınmış, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda çoğu asker 27 kişi hayatını kaybetmişti.

Kobani'de savaşan Türkiyeli solculara, IŞİD Türkçe ne sordu?