IŞİD, Tel Abyad'a yeniden saldırdı

IŞİD, Tel Abyad'a yeniden saldırdı
IŞİD, Tel Abyad'a yeniden saldırdı
IŞİD'in, YPG'nin kontrolüne geçen Tel Abyad'a doğudan saldırdığını bildirdi. Kobani'de de 3 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildiği ifade edildi.

RADİKAL - IŞİD'in Suriye'nin YPG kontrolündeki Tel Abyad kentine yeniden saldırdığı bildirildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD'in kentin bir bölümünü ele geçirdiğini öne sürdü. 

BBC Türkçe'den Hikmet Durgun'un haberine göre, YPG'ye bağlı Tel Abyad asayiş sorumlusu Dr. Renas Kobani, IŞİD militanlarının Tel Abyad'ın doğusundan kente saldırdığını söyledi. Dr. Renas Kobani, IŞİD militanlarının  bugün öğleden sonra Tel Abyad'ın doğusunda kente yakın olan asayiş noktasına saldırdığını, çatışmalarda 8 IŞİD üyesinin ölü ele geçirildiğini belirtip çatışmaların halen sürdüğünü kaydetti. Renas, şöyle devam etti:

"IŞİD üyesi yaklaşık 30 kişi bugün öğleden sonra Tel Abyad kent merkezinin doğu girişinde YPG'ye bağlı asayiş kontrol noktasına uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda asayiş üyesi 2 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Onları Kobani'deki hastaneye gönderdik. Çatışma olan alana YPG üyeleri destek amaçlı sevk edildi. Örgüt üyelerinin etrafı şimdi YPG güçlerince kuşatılmış durumda. Tel Abyad kent merkezinde durum ise normal."

IŞİD iki kadının başını kesti

KOBANİ'DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Kobani'de ise yaşanan IŞİD saldırısından dolayı kentte güvenlik önlemleri alınıyor. Demokratik Birlik Partisi (PYD) Kobani Eşbaşkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Komitesi üyesi Ömer Eluş, Kobani saldırısı nedeniyle kentte 3 günlük sokağa çıkma yasağının alındığını belirtti. Eluş, karara ilişkin ayrıntılar için şunları söyledi:

"Artık geceleri saat 20:00'dan sabah saat 06:00 sularına kadar geceleri asayiş güçleri dışında kimse sokakta almayacak. Köylerde savunma komiteleri oluşturulacak ve bu insanlara silah verilecek. Şimdi YPG ve asayiş güçleri kentte ve köylerde IŞİD üyesi var mı yok mu onun taramasını yapıyorlar."

Putin'den Ortadoğu'ya IŞİD'le mücadele çağrısı

'IŞİD'İN ELİNDE YPG'Lİ ESİR YOK'

Eluş, bugün sabah saatlerinde Kobani'ye 3 kilometre mesafede bulunan Hesnoke köyünde iki IŞİD üyesini ele geçirdiklerini ifade edip şöyle devam etti:

"Biri YPG güçlerince ölü ele geçirildi. Biri ise sağ ele geçirildi. Sağ ele geçirilen Suriye'nin Humus kentinden. Şimdi sorgulanıyor. Saldırıyı nasıl yaptıkları ve saldırıda kimlerden destek aldıkları soruluyor. IŞİD üyelerinin takas edilmesi söz konusu değil, zaten IŞİD'in elinde YPG üyesi esir yok."

PYD lideri Salih Müslim: Etnik temizlik töhmeti altında bırakılmak ağırımıza gidiyor

Telegraph: Türkiye, Suriye'de askeri müdahaleye hazırlanıyor

IŞİD'i kim durduracak?