IŞİD, Yermuk kampının yüzde 90'ını ele geçirdi

IŞİD, Yermuk kampının yüzde 90'ını ele geçirdi
IŞİD, Yermuk kampının yüzde 90'ını ele geçirdi

Fotoğraf arşivdir

Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyindeki Filistin Mülteci Kampı Yermuk'taki çatışmalar devam ediyor. Terör örgütleri IŞİD ve El Nusra Cephesi'nin semtin yüzde 90'ını ele geçirdiği açıklandı.

RADİKAL - Terör örgütleri IŞİD ve El Nusra Cephesi’nin, Suriye ’nin başkenti Şam’ın güneyinde bulunan Filistin Mülteci Kampı Yermuk’un yüzde 90’ını ele geçirdiği açıklandı. IŞİD, Yermuk’u ele geçirmesiyle başkentte kendisine önemli bir varlık alanı yaratmış oldu.

Evrensel'de yer alan habere göre, merkezi İngiltere ’de bulunan ve muhalif çizgide olduğu bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD ve Nusra’nın gece saatlerinde önemli bir ilerleme kaydettiğini ve kampın yüzde 90’ını ele geçirdiğini duyurdu.

IŞİD gıda yardımını yaktı

'ULUSLARARASI TOPLUM İÇİN ÖNEMLİ SINAV'

Birleşmiş Milletler, kampta bulunan Suriye ve Filistinlilerin güvenliğine yönelik ciddi endişeleri bulunduğunu söyledi. Bir dönem 160 bin Filistinliye ev sahipliği yapan ve Şam’ın Filistin semti olarak anılan bölge, ülkede savaşın başlamasından bu yana zor zamanlar geçiriyor. BM İnsani Yardım Kuruluşu Sözcüsü (UNRWA) Chris Gunness, “Yermuk, uluslararası toplum için önemli bir sınav. Bu sınavdan kalmamalıyız. Uluslararası sistemin güvenilirliği tehlikede” dedi.

IŞİD Yermuk kampının büyük bölümünü ele geçirdi

IŞİD, Çarşamba günü Yermuk’a yönelik saldırı başlatmıştı. Yermuk, Suriyeli ve Filistinli Esad karşıtı grupların elinde bulunuyordu. IŞİD, kampta üstünlüğü ele geçirmesiyle Filistinli Aknaf Beyt el Makdis grubundan iki kişinin başını kesti ve fotoğrafları sosyal medyada paylaştı.

Yermuk'ta IŞİD püskürtüldü