IŞİD'dan kaçış

IŞİD'dan kaçış
IŞİD'dan kaçış
Haber: FEHİM TAŞTEKİN / Arşivi

Irak’ın Anbar bölgesinde aylardır yürüttüğü saha hakimiyeti kurma hamlelerini kuzeye kaydıran Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Ninova vilayetinin başkenti Musul’u tamamen ele geçirdi. IŞİD, 4 gündür yüklendiği ülkenin en büyük ikinci kenti Musul’da havaalanı, askeri üs, hükümet ve emniyet binalarını zapt ederken hükümet güçleri üniformalarını çıkartıp kaçtı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Peşmerge güçlerinin destek önerisini reddeden Başbakan Nuri Maliki meclisten olağanüstü hal ilan edilmesini istedi.
Suriye’de Nusra Cephesi ile anlaşmazlık yüzünden Kaide’den ayrılan IŞİD dün Musul’u ele geçirdikten sonra hoparlörlerle halka “Maliki’nin zulmüne son vermeye ve kenti özgürleştirmeye geldik. Bizimle savaşmayanla savaşmayacağız” diye anons yaparken bölgeden kaçış başladı. Önce kentin doğusundan batısına çekilen askeri birlikler kenti tamamen terk ederken onlara binlerce sivil eşlik etti. Musul Valisi Esil Nuceyfi polislerin koruması altında valilik binasından çıkıp kırsalda bir yere sığındı. Valinin kardeşi olan Meclis Başkanı Usame Nuceyfi durumu “Bütün Ninova vilayeti IŞİD’ın eline düştü. IŞİD, Selahaddin’e ilerliyor” diye aktardı. Nuceyfi, Musul Havaalanı’ndaki helikopter ve silahların yanı sıra Selahaddin vilayetine bağlı Şurkat’taki hava üssünün de IŞİD’ın eline geçtiğini ekledi.
Radikal’e bilgi veren Musullu akademisyen Ziya Abbas ise yaşananları şöyle anlattı: “Musul tamamen IŞİD’in kontrolü altına girdi. İki günde en az 150 kişi öldü ama çatışma şiddetlenince askerler bırakıp kaçtı, böylece ordu bozguna uğradı. İnsanlar korku içinde kaçıyor. Benim akrabalarım da mahsur kaldı. IŞİD bölgenin en önemli askeri üssü olan kentin batısındaki Gizlani Askeri Kampı’na da girdi. IŞİD gelmeden güvenlik güçleri kampı boşalttı ve uçakları başka bir yere götürdü. Ancak geri kalan tüm silahlar IŞİD’in eline geçti. Musul-Telafer arasındaki Baduş, Cevasak ve Faysaliye cezaevlerini basan IŞİD, 1400 mahkûm ve tutukluyu bıraktı. Bunların çoğu Kaideci.” Geçen perşembeden beri Ninova, Anbar, Diyala, Salaheddin ve Bağdat’te saldırıları arttıran IŞİD, Samarra’nın bazı bölgelerine girdi. 

Kürtler yardım teklif etti

Ordudaki bozguna karşın peşmerge güçlerinin müdahalesi gündeme geldi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, “Irak ordusu ile birlikte şehri korumaya hazır olduğumuzu bildirdik. Maalesef Bağdat yönetiminin tavrı uyum içinde hareket edebilmemizi engelledi” dedi. Ninova Meclis Başkanı Beşar Kiki ise “Ordu kaos içinde. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi ama tamamen ordu yerleşim alanlarını bombalıyor. Peşmergenin gelmesini istiyorum, vali de istiyor” ifadelerini kullandı. Peşmerge Bakanı Cebbar Yaver ise federal hükümetle anlaşmadan Peşmerge’nin Kürdistan dışında konuşlanamayacağı yanıtını verdi. Usame Nuceyfi de peşmergenin yardım önerisinin reddedilmesini eleştirip ABD ’den müdahale istedi.
Bu gelişmeler karşısında Maliki meclisten olağanüstü hal kararı talep etti. Yasaya göre meclisin üçte ikisinin oyuyla 30 günlüğüne olağanüstü hal ilan edilebiliyor ve bu da başbakana üstün yetkiler veryor. BM, AB ve Arap Birliği’nden terörle mücadele için destek isteyen Maliki ayrıca bölgede IŞİD’a karşı savaşacak sivillere silah dağıtılacağını duyurdu. Kerkük’te de çatışmaların sıçraması ihtimaline karşı gece sokağa çıkma yasağı başlattı.