IŞİD'den korkunç katliam: Palmira'da çocuklar dahil 400 sivili öldürdüler

IŞİD'den korkunç katliam: Palmira'da çocuklar dahil 400 sivili öldürdüler
IŞİD'den korkunç katliam: Palmira'da çocuklar dahil 400 sivili öldürdüler

2000 yıllık Palymira antik kenti geçen çarşamba günü IŞİD kontrolüne geçmişti.

IŞİD'in geçen çarşamba günü ele geçirdiği Tedmür-Palmira bölgesinde sivil halka yönelik katliamlar yaptığı haberleri geliyor. Örgütün, 'Çölün Gelini' olarak bilinen 2000 yıllık Palymira antik kentine de zarar vermeye başladığı gelen bilgiler arasında.

RADİKAL - Suriye devlet televizyonu, IŞİD’in Palmira şehrinin merkezinde çoğu kadın ve çocuk en az 400 sivili öldürdüğünü duyurdu. Kentten kurtulmayı başaran bazı görgü tanıklarının tanıklıklarını da yayınlayan Suriye televizyonunda, tarihi eserlerin de zarar gördüğü belirtildi.

Reuters ajansı da yerel kaynaklara dayandırarak katliamı abonelerine duyurdu.

Bölgeyi, Suriye ordusuyla uzun süren çarpışmaların ardından geçtiğimiz çarşamba günü ele geçiren IŞİD örgütünün, hem Tedmür-Palmira bölgesinde sivil halka katliam yapmasından hem de 2000 yıllık antik Palymira kentine zarar vermesinden endişe ediliyordu.

IŞİD'in kenti ele geçirmesinin ardından, sokaklarda infaz edilmiş ve başları kesilmiş insanların görüldüğü bazı fotoğraflar sosyal medyada yayınlanmıştı. Katledilen kişilerin "Şam yönetimine destek vermek"le suçlandıkları öne sürülse de örgütün daha önceki katliamlarında olduğu gibi başta Aleviler olmak üzere farklı dini ve etnik kökene mensup tüm Suriyelileri, giderek kendileriyle işbirliği yapmayan herkesi hedef aldığı biliniyor. I

'Çölün Gelini' olarak bilinen Palymira antik kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Çölün ortasında, palmiye ağaçlarıyla çevrili kent, tarihi öneminin yanı sıra başkent Şam ile diğer kentleri birbirine bağlayan kavşak noktası olarak da stratejik bir öneme sahip.

Şam'a 215 kilometre uzaklıktaki Palmira'da Roma dönemine ait sonradan kiliseye çevrilmiş tapınaklar, mezarlar ve sıra sütunlar yer alıyor. Antik kentte, iç savaşın başlamasından önce konser etkinliklerinin düzenlendiği 3 bin kişi kapasiteli bir amfitiyatro da bulunuyor.