IŞİD'den Türkiye'ye Süleyman Şah tehdidi

IŞİD'den Türkiye'ye Süleyman Şah tehdidi
IŞİD'den Türkiye'ye Süleyman Şah tehdidi
IŞİD, Türkiye'ye 'Süleyman Şah Türbesi'nin 3 gün içinde boşaltılması' tehdidi savurdu.

Suriye ’de çatışmalar sürerken, Şanlıurfa’nın Birecik sınırları yakınlarında bulunan Süleyman Şah Türbesi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün tehdidi altında. IŞİD, dün gece yayınladığı bildiride Süleymanşah Türbesi 3 gün içinde boşaltılıp Türk bayrağı indirilmediği takdirde türbeyi yerle bir edecekleri tehdidinde bulundu.
Örgüt sözcüsü Youtube üzerinden yayınladığı videoda “Süleyman Şah türbesindeki Türk askerleri orayı boşaltması için 3 gün süre veriyoruz. 3 gün içinde türbeyi boşaltıp Türk bayrağını indirmedikleri takdirde türbeyi yerle bir edeceğiz” diye konuştu.

Taner Yıldız: Sınır ötesi operasyon yapılabilir


TÜRBENİN TARİHÇESİ
Süleyman Şah Türbesi, ve bulunduğu alan Suriye’nin Halep ilinin Karakozak Köyü sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye ’nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası. Türbede, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu ve ilk padişahı Osman Gazi’nin dedesi ve Ertuğrul Gazi’nin babası olan Süleyman Şah’ın naaşı yer alıyor.

Davutoğlu: her türlü karşılığı veririz


TÜRK ASKERİ TARAFINDAN KORUNUYOR
Süleyman Şah yeni yurtlar aramak amacıyla boyu ile birlikte Fırat kıyısına gelir. Kayı boyu’ndan iki asker ile Caber’e gitmek için Fırat Nehri’nden geçerken boğularak vefat etmiştir. Ölümünden sonra beraberindeki iki adamı ile Caber Kalesi’nin eteklerindeki bir kümbete gömülmüştür. Türbe ve Caber Kalesi, Osmanlı Devleti yıkılınca Fransız Suriye Mandası sınırları içerisinde kalmıştır. Ancak Türkiye Cumhuriyetinin Fransa ile yaptığı Ankara Antlaşması ve Lozan Antlaşması’na göre kale ve türbe Türkiye’nin toprağı sayılmıştır. 1938′de Türbe yanına Jandarma Karakolu İnşaa edilmiş. Toprağın ve Türbenin korumasını Türk Askeri yapmaya başlamıştır.
1973 yılında Suriye Hükümeti Tabka Barajı’nın yapımının bitirileceğini ve türbenin Esed Baraj Gölü’nün suları altında kalacağını bildirmiştir. Bu yüzden türbe ve karakol Halep İline bağlı Karakozak Köyündeki 10.096 m²’lik yeni yerine taşınmıştır.