'IŞİD'e katılanların çoğu Türkiye'den geçti'

'IŞİD'e katılanların çoğu Türkiye'den geçti'
'IŞİD'e katılanların çoğu Türkiye'den geçti'
ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Türkiye'yi eleştirdi ve terör örgütü IŞİD'e katılan yabancıların yüzde 60'ının Suriye'ye Türkiye sınırından geçtiğini savundu.

RADİKAL - ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Türkiye ’nin önceliğinin IŞİD ile mücadele olmadığını ve bunun sonucunda meydana gelen 'hoşgörülü ortam'ın örgüte katılan yabancı savaşçıların yüzde 60'ının Suriye'ye giderken güzergâh olarak Türkiye'yi seçmesine neden olduğunu öne sürdü. 

James Clapper, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde düzenlenen oturumda ABD’li senatörlerin sorularını cevapladı. Dünya genelinde ABD’ye yönelik tehdit oluşturan gelişmelerin değerlendirildiği oturumda Clapper’a Ukrayna, İran, Kuzey Kore ve Ortadoğu'yla ilgili sorular soruldu.

IŞİD, Ninova'da antik heykelleri parçaladı

'IŞİD TÜRKİYE'DE BİRİNCİL TEHDİT DEĞİL'

Clapper, Demokrat Senator Jeanne Shaheen’in Türkiye’nin IŞİD ile mücadeleye verdiği destek konusunda sorduğu soruları yanıtladı. "Türkiye’nin (IŞİD ile mücadeleye) şu an olduğundan daha fazla angaje olacağına dair iyimser misiniz?" sorusuna Clapper, "Hayır, değilim" cevabını verdi. Bu düşüncesinin nedenini Türkiye’nin önceliğinin IŞİD ile mücadele olmamasına bağlayan Clapper, Türkiye’nin PKK ’yı daha büyük tehdit olarak gördüğüne işaret etti. Clapper şöyle konuştu:

"Türkiye'nin farklı öncelikleri ve çıkarları olduğunu düşünüyorum. Daha çok, tehdit olarak gördükleri KGK’ya (Kongra-Gel / PKK), Kürt direnişine odaklanmış durumdalar. Türkiye'deki kamuoyu araştırmaları IŞİD'in birincil tehdit olarak görülmediğini gösteriyor. Dikkatlerini daha öte ekonomi ve bunun gibi şeylere çevirmiş durumdalar."

Kobani'ye gidecek dördüncü peşmerge birliği yola çıkıyor

'HOŞGÖRÜLÜ ORTAM' VURGUSU

IŞİD ile mücadelenin Türkiye’nin önceliği olmadığını dile getirmesinin ardından "Tabii ki bunun sonuçları var" yorumunu yapan Clapper, Türkiye’de IŞİD’e katılmak isteyen yabancı savaşçılar için 'hoşgörülü' bir ortam olduğunu iddia etti. Clapper, "Kanunlardan ve insanların Suriye’ye Türkiye üzerinden gidebilme olanakları açısından bir hoşgörülü ortam var. Bölgedeki yabancı savaşçıların yüzde 60’ı Suriye’ye gitmek için kendilerine Türkiye üzerinden yol buldu." şeklinde konuştu. (CİHAN) 

CNN, Putin'i 'Cihatçı John' ilan etti

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden skandal hata

Koalisyon IŞİD yönetimini vurdu: Bağdadi öldü mü?

IŞİD militanı Aksaray'da yakalandı