IŞİD'in Foley'nin ailesine gönderdiği son mesaj yayımlandı

IŞİD'in Foley'nin ailesine gönderdiği son mesaj yayımlandı
IŞİD'in Foley'nin ailesine gönderdiği son mesaj yayımlandı
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanı tarafından kafası kesilerek öldürülen ABD'li gazeteci James Foley'nin kaçırıldığı tarihte çalıştığı Global Post haber sitesi, Foley'yi öldürenlerin gazetecinin ailesine gönderdikleri son mesajı yayımladı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanı tarafından kafası kesilerek öldürülen ABD 'li gazeteci James Foley'nin kaçırıldığı tarihte çalıştığı Global Post haber sitesi, Foley'yi öldürenlerin gazetecinin ailesine gönderdikleri son mesajı yayımladı.

12 Ağustos tarihinde gönderilen elektronik postada ABD'nin kuralları ihlal etmesinin doğrudan sonucu olarak Foley'nin öldürüleceği yazıyor. Mesajda, ABD'ye diğer devletlerin kabul ettiği gibi nakit para transferi ile vatandaşlarının serbest bırakılması için birçok kere şans verildiği iddia ediliyor. Şeffaflığı sağlamak ve IŞİD'in taktik ve motivasyonlarını ortaya çıkarmak için, mesajları doğrudan yayımlamaya karar verdiğini açıklayan Global Post'taki mesajda özetle şunlar yazıyor:

'KILIÇLARIMIZI KININDAN SİZE DOĞRULTUYORUZ'

"ABD hükümetine ve onun koyuna benzeyen vatandaşlarına mesaj:

Sizi Irak'taki utanç verici yenilgiden beri yalnız bıraktık. Yapabilecek gücümüz olmasına karşın evlerinizde güvendeyken ülkenize müdahale etmedik ya da vatandaşlarınıza saldırmadık. Diğer devletlerin kabul ettiği gibi nakit para transferleri aracılığıyla birçok kere vatandaşlarınızı serbest bırakma şansı verildi. Bir kez daha bombalarınızı Irak'taki Müslümanlara döndürdünüz... Bugün kılıçlarımızı kınından size doğrultuyoruz.

Bizim aciz, yaşlı kadın veya çocuklarımızın canını bağışlamadınız biz de sizinkini bağışlamayacağız! Siz ve sizin vatandaşlarınız bombalamalarınızın bedelini ödeyeceksiniz! Bunlardan ilki ABD vatandaşı James Foley'nin kanı olacak! Kuralları çiğnemenizin doğrudan sonucu olarak öldürülecek!”

132.5 MİLYON DOLAR
Öte yandan, Foley'nin ailesi Global Post gazetesine, oğullarını kaçıranlardan ilk mesajın geçen yıl kasım ayında geldiğini bu mesajda para talep edildiğini söyledi.

Militanların gazeteciyi rehin aldıklarını ve serbest bırakılması için 80 milyon Sterlin (132.5 milyon Dolar) istedikleri bundan sonraki son mesajın da gazeteci öldürülmeden önce geldiği ifade edildi. (DHA)

ABD'li gazetecinin başını kesen terörist 'The Beatles' üyesi