IŞİD'in 'siber halife'si öldürüldü

IŞİD'in 'siber halife'si öldürüldü
IŞİD'in 'siber halife'si öldürüldü
IŞİD'in baş-hacker'ı İngiltere vatandaşı Cüneyd Hüseyin, Suriye'nin Rakka kentine düzenlenen hava saldırısında öldürüldü.

RADİKAL - ABD ve Avrupalı yetkililerin IŞİD'in en üst düzey bilgisayar uzmanı olarak değerlendirdiği İngiltere vatandaşı Cüneyd Hüseyin, Çarşamba günü Suriye 'nin Rakka kentine düzenlenen saldırıda öldürüldü. Hüseyin, son bir hafta içinde öldürülen ikinci üst düzey IŞİD üyesi oldu. Geçen hafta da ABD'nin hava operasyonunda IŞİD'in iki numarası öldürülmüştü. 

Al Jazeera'de yer alan habere göre, siber güvenlikle ilgili gelişmeleri takip eden CSO'nun haberine göre, Hüseyin, 2 yıl önce Suriye'ye gitti. 'Siber Halife' lakabıyla örgüt içinde nam salan Hüseyin, Ocak ayında ABD Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabını hackleyen IŞİD ekibinin başındaydı. 

Eski ABD büyükelçisi Edelman'dan İncirlik analizi: Türkiye'yle tehlikeli pazarlık

'DOĞRULAMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Reuters'a konuşan bazı ABD'li yetkililer hacker'ın öldürüldüğünü belirtirken, ABD istihbaratı uzmanları Hüseyin ve eşinin hâlâ ayakta olduğu iddiasında. Eski terörle mücadele uzmanı ve George Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi Seamus Hughes, bu tür ölüm haberlerini doğrulamanın mümkün olmadığını savunurken, "Tamamen kandırmaya yönelik bir girişim de olabilir" dedi. 

IŞİD Türkiye sınırındaki beş köyü ele geçirdi

Siber güvenlik uzmanları ise Hüseyin'in 'çok ciddi sorunlar çıkarabilecek bir tehdit' oluşturmadığı görüşünde. CrowdStrike güvenlik şirketincen Adam Meyers, "IŞİD'in saflarına eleman toplama, bilgisayar ağlarını çökertme ve kritik altyapılara zarar verdiği için birincil hedef konumunda" diye konuştu. 

İngiltere'de Suriye deneyi

Bordo Berelilerin eğittiği Peşmerge IŞİD'i vuruyor

Pentagon sözcüsünden IŞİD'le mücadelede Türkiye açıklaması