IŞİD'in yıktığı tarihi eserler 3D yazıcıyla canlanacak

IŞİD'in yıktığı tarihi eserler 3D yazıcıyla canlanacak
IŞİD'in yıktığı tarihi eserler 3D yazıcıyla canlanacak
IŞİD'in, Musul Müzesi'nde balyozlarla yok ettiği tarihi eserlerin 3 boyutlu yazıcı yardımıyla yerlerine konabilececeği belirtildi.

RADİKAL – Terör örgütü IŞİD’in, işgali altında tuttuğu Irak’ın Musul kentinde bulunan Musul Müzesi’nde yer alan tarihi eserleri balyozlarla parçaladığı görüntüler tüm dünyanın tepkisini çekmişti. Örgütün yok ettiği eserlerin binlerce yıllık olduğu bilinirken, teknoloji dünyasından konuyla ilgili sevindirici bir haber geldi.

Kültür mirasını korumaya yönelik çalışmalar yapan Initial Training Network for Digital Cultural Heritage, IŞİD’in  Musul Müzesi’nde yok ettiği tarihi eserlerin 3 boyutlu yazıcıyla onarılabileceği veya yeniden yapılabileceğini duyurdu. Musul Projesi adlı çalışmanın internet sitesinde, “26 Şubat 2015’te ortaya çıkan bir video, IŞİD militanlarının Musul Müzesi’ndeki korkunç yıkımını gösterdi. Bu, bu müzenin çatışma zamanlarında ilk kez zarar görmesi değil,  ancak neredeyse yıkılacak ve bu sefer biz, dijital teknolojilerin kültür mirasına uygulanmasıyla bu duruma yanıt verebiliriz” ifadesi kullanıldı.

 

Barbarlar durdurulamıyor: IŞİD tarihi yok ediyor

KÜÇÜK ESERLER ANTİKA PAZARINDA BELİRECEK

 

Projenin tanıtım yazısının devamı ise şöyle: “Müzedekilerin birçoğunun yağmalandığını düşünüyoruz ve yerinden oynatılabilecek kadar küçük her şey yakın zamanda antika pazarında belirecek. Satış için yerinden oynatılamayacak kadar büyük eserler IŞİD militanlarının elinde korkunç bir son buldu. Her iki durumda da, kayıp eserleri fotogrametri ve kitle kaynak uygulamasıyla sanal olarak yeniden yaratmamız mümkün. Yeterli fotoğraf bulunması halinde, eserleri yeniden inşa etmek ve onların dijital kopyalarını oluşturmak mümkün. Bu anında iki yarar sağlıyor: yağmalanmış parçaları tespit etmeye yardımcı olmak ve yok olan eserleri yeniden yaratmak.”

Anonymous IŞİD bağlantılı 9 bin 200 Twitter hesabını deşifre etti

 

DAHA FAZLA FOTOĞRAFLA UYUM ARTACAK

 

Projede çalışan ekip, eserlerin oluşturulmasına yardımcı olması amacıyla müze içinde çekilmiş herhangi bir fotoğrafın kendilerine gönderilmesini rica ediyor. Uzmanlar, farklı açılardan sayıca fazla fotoğrafa sahip olmaları halinde eserlerin orijinalleriyle birebir uyum oranının yükseleceğini vurguluyor. Musul Müzesi’nin 2003’te kapanmış olması nedeniyle projenin zorluğunun farkında olan ekip, bu nedenle tüm fotoğrafların kendilerine gönderilmesine açık.

 

IŞİD'e katılmak isteyen 3 İngiliz genç Türkiye'de yakalandı

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

 

Musul Projesi ekibinden yapılan açıklamada, “Musul Müzesi’ni sanal olarak restore etmeye yardımcı olacak gönüllüler arıyoruz. Bu; fotoğraf bulmak, verileri işlemek, internet sitesine katkıda bulunmak ve genel olarak müzedeki eserleri belirleme çabasını organize etmekte yardımcı olmayı kapsıyor” denildi.

Ekip, şu ana kadar elde ettiği resimler yardımıyla Musul’un Aslanı adlı eseri kısmen restore etti.

IŞİD kendi yargıcını idam etti