'İşkence raporu, siyasi ve gerçek dışı'

'İşkence raporu, siyasi ve gerçek dışı'
'İşkence raporu, siyasi ve gerçek dışı'
Gazze'deki Hamas Hükümeti İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İslam Şehvan, İnsan Hakları İzleme Örgütü (İHİÖ)'nün Gazze'deki hapishanelerle ilgili 'İşkence Raporu'nu "siyasi ve gerçek dışı" olarak tanımladı

GAZZE - Şehvan yaptığı açıklamada “İHİÖ'nün Gazze hapishaneleriyle ilgili hazırladığı rapor gerçekleri yansıtmıyor. Raporun siyasi olduğu açık” dedi.

Şehvan, raporda kullanılan 'Gazze hükümetinden zulüm kokusu' ifadesinin, rapor hazırlanırken nasıl bir art niyet içinde olunduğunun göstergesi olduğunu söyledi.
Raporda Gazze yönetimi hakkında 'baskıcı' ifadesini kullanan örgütü kınayan Sözcü Şehvan, “Filistin adalet sisteminde kimseye yönelik ayırımcılık söz konusu değildir. Raporun aksine, özellikle son dönemlerde adalet sistemimizde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. İçişleri Bakanlığı, adalet sistemindeki usulsüzlüklere karşı cezai yaptırımlar uygulamaya yönelik adımlar atmaktadır” diye konuştu.

Gazze'deki hapishaneleri ziyaret eden İHİÖ ekibinin, tutuklulara yapılan iyi muamele ve hizmetlerdeki ilerlemelerden etkilendiğini söyleyen Sözcü, rapor karşısında şaşırdıklarını söyledi.

MAHKUMLAR İŞKENCE İDDİALARINI YALANLADI

Gazze şeridinde Hamas hükümetinin kontrolünde bulunan Ensar Hapishanesi'ndeki mahkumlar ise işkence iddialarına katılmadıklarını belirtti.

Bir mahkum 3 yıldır tutuklu bulunduğunu, bu süre zarfında herhangi bir işkenceye maruz kalmadığını, mahkumların aileleriyle görüştürüldüğünü ve iyi muamele gördüğünü söyledi.

İHİÖ'nün geçen hafta yayımladığı 43 sayfalık raporda, Hamas yönetimindeki karakol ve hapishanelerde 'ciddi ihlaller' olduğu öne sürülmüştü.

Raporda Filistinlilerin keyfi tutuklamalara, adil olmayan yargılamalara ve işkenceye maruz kaldığı iddia edilmiş, tutukluların aileleriyle görüştürülmediği belirtilmişti.

aa