İşkence ve katliamın 'kitabını yazan' general öldü

İşkence ve katliamın 'kitabını yazan' general öldü
İşkence ve katliamın 'kitabını yazan' general öldü
Fransa Gizli Servisi eski Başkanı 83 yaşındaki Fransız general Paul Aussaresses öldü. Aussaresses, Fransız Ordusu'nun Cezayir'de yaptığı ve kendisinin de bizzat katıldığı katliam, işkence ve yargısız infazları kitap yazarak anlatmıştı!

Radikal.com.tr - Fransız Gizli Servisi'nin eski başkanı emekli general Paul Aussaresses öldü. Yazdığı bir kitapta, Fransız Ordusu’nun Cezayir’de işlediği katliamları açıkça itiraf etmesi ve pişman olmadığını açıklaması geniş yankı uyandırmıştı.
Fransa İnsan Hakları Fedarasyonu başta olmak üzere, çeşitli insan hakları dernekleri ile de bu kitap nedeniyle mahkemelik olan Fransız general, bazen kendisinin emir verdiği, bazen de bizzat tanık olduğu, Fransız Ordusu’nun Cezayir’de yaptığı katliam, işkence ve yargısız infazları, “Özel Servisler, Cezayir 1955-1957” adlı kitabında geniş biçimde anlatmıştı.
İşkence ve cinayetlerin, siyasi iktidarın emirleri ve bilgisi dahilinde gerçekleştirildiğini belirten general, işlenen cinayetlerle ilgili pişmanlık duymadığını ve bu durumun kendisi için hiçbir zaman vicdani bir sorun yaratmadığını bildirmişti.


  ETİKETLER:

  Cezayir

  ,

  Fransa

  ,

  kitap

  ,

  emekli

  ,

  general

  ,

  zaman

  ,

  siyasi

  ,

  öldü