İşkenceci İngilizlerle hesaplaşma zamanı

İşkenceci İngilizlerle hesaplaşma zamanı
İşkenceci İngilizlerle hesaplaşma zamanı

Paulo Muoka Nzili, Wambuga Wa Nyingi, Jane Muthoni Mara karardan memnun.

Kenya'daki sömürge yönetimi döneminde 3 Kenyalıya işkence eden İngilizler için yargılama kararı çıktı. İngiliz hükümeti temyize gidiyor.

LONDRA - İngiltere 'de, İngiliz kolonisi yetkilileri tarafından işkenceye maruz kaldıkları gerekçesiyle şikayetçi olan üç Kenya vatandaşının dava açma istekleri kabul edildi.
Londra'daki Yüksek Mahkeme , 1950'lerde Mau Mau gerillalarına karşı ayaklanmalarının bastırılması sırasında yaşanan olaylarla ilgili davanın görülmesine hükmetti. Yargıç McCombe kararını açıklarken, "Kenyalılar için adil bir dava mümkündür. Her iki tarafın da ortaya koyduğu kanıtlar önemlidir" dedi.

İNGİLİZ HÜKÜMETİ SORUMLULUK ÜSTLENMEK İSTEMİYOR
Karar, Kenyalıların avukatları tarafından "tarihi" olarak değerlendirilirken, İngiliz hükümeti temyize başvuracağını açıkladı. Hükümet, İngiliz güçlerinin gözaltına aldıkları Kenyalılara işkence uygulandığını kabul ediyor ancak sorumluluğu üstlenmiyor.
Davacı olan Kenya vatandaşlarından Paulo Muoka Nzili, gözaltındayken hadım edildiğini; Wambuga Wa Nyingi, birçok kez dövüldüğünü; Jane Muthoni Mara da cinsel tacize uğradığını söylüyor. Dördüncü davacı Ndiku Mutwiwa Mutua ise bu yıl hayatını kaybetmişti.
1950'li ve 60'lı yıllarda İngiliz yönetiminde olan Kenya'da yaşanan ayaklanmada binlerce kişi öldürülmüştü. Kenya, 1963 yılında bağımsızlığını kazanmıştı. (aa)