İşkencede fatura özel şirkete

İşkencede fatura özel şirkete
İşkencede fatura özel şirkete
ABD yargısı, ordunun bir tedarikçi şirketinin çoğu Ebu Garib'den 71 işkence mağduruna 5 milyon dolar tazminat vermesine hükmetti.

ABD ’de Irak işgali döneminde Ebu Garib Cezaevi’nde esirlere yapılan işkenceden sorumlu tutulan bir özel güvenlik şirketi, 71 kurbana 5.28 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edildi. Ebu Garib ve diğer gözaltı merkezlerinde işkence gören eski esirler, 2008’de Maryland’deki federal mahkemede dava açmıştı. Bu ceza ise Iraklı esirlere yapılan işkencelerle ilgili ilk tazminat kararı oldu. 2003-2007 arasında Ebu Garib’de görevlileri bulunan Engility Holdings şirketinin tazminat ödemeyi 2 ay önce kabul ettiği belirtildi. ABD ordusu ile yılda 450 milyon dolarlık anlaşma imzalayan şirkete bağlı L-3 Services firması, çalışanlarının esirlere işkence etmesine göz yummakla suçlanıyordu. Şirket ise işkenceye dair kanıt olmadığını savunmuştu. Mahkeme sonucuna göre, L-3 Services çalışanlarına herhangi bir ceza verilmedi.
Emsal oluşturabilir 

Davacıların avukatı Bahir Azmi, tazminatın kurbanlar arasında paylaştırılacağını söylerken, kararın emsal oluşturabileceğini vurguladı. Anayasal Haklar Merkezi Hukuk Direktörü de olan Azmi, “Karar, kurbanlar için adalet olduğu yönünde görüş oluşturdu” dedi. Şirket yetkilisi Eric Ruff ise hukuki konularda açıklama yapamayacaklarını belirtmekle yetindi. Bir başka güvenlik şirketi CACI ile ilgili işkence davasının da yaz aylarında başlaması bekleniyor.
Ebu Garib’de yüzlerce esire elektrik verildiği, çırılçıplak soyularak üst üste yığıldıkları ve köpeklerle tehdit edildiklerinin ortaya çıkması üzerine 2004’te başlatılan askeri soruşturma , dönemin Başkanı George W. Bush’un ikinci defa aday olduğu seçim öncesi işgale karşı sesleri yükseltmişti. ABD askerleri, dokunulmazlıkları sayesinde suçlamalardan genelde muaf tutulurken, Savunma Bakanlığı için çalışan özel güvenlik şirketleri hakkında ise dava açılabiliyor. (WASHINGTON / EL CEZİRE -AP)