İslam Ordusu lideri Zehran Alluş öldürüldü

İslam Ordusu lideri Zehran Alluş öldürüldü
İslam Ordusu lideri Zehran Alluş öldürüldü
İslam Ordusu lideri Zehran Alluş, Şam'da düzenlenen hava saldırısı sonucu öldürüldü.

RADİKAL - Suriye'de orduya karşı savaşan örgütlerden Ceyş'ül İslam (İslam Ordusu) lideri Zehran Alluş, başkent Şam'ın doğusunda yer alan Doğu Guta'daki Marc el-Sultan mahallesinde düzenlenen hava saldırısı sonucu öldürüldü. Hava saldırısının Rus jetleri tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor. 

İslam Ordusu'nun başına Ebu Hamam atandı

Bombardımanın hedefinde ise İslam Ordusu'nun karargahlarından birinin olduğu ifade ediliyor. El Arabiya'nın haberine göre, bombardımanda Alluş'un yardımcısı ve sözcüsü de öldürüldü. Alluş'un, saldırı esnasında örgütün üst düzey yetkilileriyle toplantıda olduğu da bilgiler arasında. Zehran Alluş'un öldürülmesi Twitter'da TT oldu. 

Rusya ve ABD, kim terörist kim değil anlaştı

İslam Ordusu, son olarak insanları canlı kalkan yapmasıyla gündeme gelmişti. Örgüt, Şam’ın kuzeydoğusundaki Doğu Guta’da esir tuttuğu Suriye askerleri ve sivil Alevileri kafese koyarak canlı kalkan yapmıştı. Olayın videosunda insanların kafeslerle kamyon arkasında olduğu ve hükümetin hava saldırılarına karşı kalkan olarak kullanıldıkları görülmüştü.

İnsanları kafese koyup canlı kalkan yaptılar

ZEHRAN ALLUŞ KİMDİR?

İslam Ordusu’nun lideri Zehran Alluş, 1971’de Duma’da doğdu. Selefi din adamı Abdullah Alluş'un oğlu olan Alluş, 2009’da silah sahibi olmak nedeniyle tutuklanmıştı. 2011’de çıkan afla serbest kalan Alluş, kısa süre sonra İslam Taburu adlı örgütü kurdu. Daha sonra genişleyen ve adını İslam Tugayı olarak değiştiren örgüt, 2013’te diğer örgütlerle birleşerek İslam Ordusu adını aldı.

İslam Ordusu'ndan 'kafeste canlı kalkan' açıklaması

2013’te, El Kaide’nin ABD ordusu tarafından 2011’de öldürülen lideri Usame bin Ladin hakkında övgü dolu sözler söyleyen Alluş, bu dönemde El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’ni ‘kardeş’ olarak nitelemişti. 2013’ün Ramazan ayında yaptığı konuşmada ise Şii ve Alevileri hedef alan Alluş, Alevi ve Şiilerin öldürülmesi yönünde çağrı yapmıştı.

İslam Ordusu, IŞİD militanlarını öldürdüğü video yayınladı

Bu yılın Haziran ayında İngiltere’ye, Nisan ayında ise Suriye’deki Esad karşıtı örgütlerin liderleriyle bir araya gelmek üzere İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştiren Alluş, son aylarda daha ‘ılımlı olduklarını göstermek’ amacıyla çeşitli açıklamalarda bulunuyordu. Alluş, Alevi ve Şiilerin öldürülmesi yönündeki çağrısını da ‘stres altında yaptığını’ savunmuştu.

İslam Ordusu lideri Zehran Alluş Londra'da